Wpis z mikrobloga

No i do pracy po miesiącu zwolnienia. Tak btw to niezłe chamstwo jest. Przepisy są dalej w erze średniowiecza. Miesiąc na zwolnieniu spowodowanym połamanym kolanem i obcinają ci 20% wypłaty. Tyle że ja nie jestem robotnikiem budowlanym tylko adminem. Przez ten miesiąc normalnie wykonywałem swoja prace dokładnie tak samo jak bym siedział przy biurku. A mimo to obcięcie pensji musi być bo takie są przepisy. I to w momencie kiedy człowiek potrzebuje kasy najbardziej na ortezę, leki, rehabilitację itd. Prawo mamy kompletnie nie przystosowane do pracy zdalnej.

#prawo #tyleprzegrac #praca #niesprawiedliwosc
  • 12
  • Odpowiedz
@Tarant: Bo sobie by nie poradzili bezemnie i doskonale sobie zdawali sprawę z tego że mam pełen dostęp do firmy.

@Hiera: Ale zus to chyba płaci po pierwszym miesiącu dopiero. A ja byłem tylko miesiąc na zwolnieniu.
  • Odpowiedz
Przez ten miesiąc normalnie wykonywałem swoja prace dokładnie tak samo jak bym siedział przy biurku.


@blubi_su: mogłeś nie brać zwolnienia...

A mimo to obcięcie pensji musi być bo takie są przepisy.


nie chce zaburzyć Twoich pozytywnych relacji z pracodawcą - ale to nie do końca tak, pracodawca może zapłacić 100%... musi jedynie 80%, ale jeśli by chciał to może zapłacić 100%
  • Odpowiedz
@Tarant: nie, niech lepiej wpadnie i od razu da w twarz, a później relacja na YT ;)

@blubi_su: a już serio - ja osobiście jestem zwolennikiem wypłacania "wyrównania" jeśli pracownik podczas takiego zwolnienia normalnie pracuje... i IMO o tym powinieneś z szefem pogadać bo dla niego to żaden koszt, prace wykonałeś, a jemu [w uproszczeniu] zostaje 20% w kieszeni, które może Ci teraz wypłacić np. jako premię lub nagrodę.. bo
  • Odpowiedz
@RageKage: "Jeżeli wypadek wydarzył się w drodze do pracy lub odwrotnie, zwolnienie lekarskie będzie płatne w wysokości 100 proc. podstawy."

No niestety wypadek był na urlopie i to daleko od pracy. Ale tak będę wnioskował o wyrównanie bo odwaliłem kawał dobrej roboty siedząc w domu. Z nudów wręcz zrobiłem więcej niż potrzebowali :>
  • Odpowiedz
@blubi_su: ale ja nie o tym, trzeba odróżnić dwie rzeczy:

- obowiązkowe wynagrodzenie chorobowe - pracodawca musi płacić 80%, w specyficznych wypadkach 100% (ciąża lub wypadek przy pracy/w drodze do pracy)

- dobrowolne wynagrodzenie ponad ustawowe minimum i tu pracodawca może:

a]ustalić z pracownikami (w umowie o pracę, regulaminie, układzie pracy etc.) że nawet jak należy się 80% to on płaci 100%

b] rekompensować utratę tych 20% nagrodą/premią
  • Odpowiedz
@blubi_su: ZUS płaci dopiero po 33 dniach zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego (albo po 14 ale taki stary to ty chyba nie jesteś).

Jeżeli twój pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób(chyba) to ZUS płaci od 1. dnia.

W obu przypadkach przy kontroli ZUSu mogą zostać nałożone kary:

- za wyłudzenie zasiłku chorobowego

- za wykorzystanie tych 33 dni z naruszeniem przepisów, czyli ZUS by musiał płacić za każde twoje następne L-4,
  • Odpowiedz