Wpis z mikrobloga

Pierwsze szkło powstało już ok 1250 r pne, w Egipcie. Ale kryształy pojawiły się dopiero w XVIIw. Czym się różni szkło kryształowe, tzw kryształ, od zwykłego szkła? Dzięki dodatkowi ołowiu jest bardziej plastyczne i dzięki temu dużo łatwiej jest je ciąć i wycinać w bardzo fantazyjne wzory. Również dzięki temu jest bardziej przejrzyste i nadaje naczyniom z kryształu elegancji i szlachetności. Dlatego też zazwyczaj używa się go do produkcji raczej naczyn reprezentacyjnych, niż czysto użytkowych - ale w sumie kto bogatemu zabroni. Pod światło przepięknie się mieni, a w słońcu błyszczy niczym psu jajka.

Kryształ jest prawie dwa razy cięższy niż zwykle szkło, dzięki temu też bardziej stabilne.

Naczynia kryształowe były za czasów PRL jednym z naszych głównych towarów eksportowych. Mieliśmy fantastyczne, liczne huty szkła, a w nich pracowali znakomici projektanci. Dziś, po przerwie, kiedy kryształy kojarzyliśmy tylko z babcinym kredensem, znowu wracają do łask i można spotkać obłędne wręcz wzory, zarówno klasyczne, jak i w nowoczesnej stylistyce i kolorystyce.

Dziś z dreszczykiem emocji malowałam właśnie dzbanek. Co prawda nie widać tego lejka z boku, ale serce mi mówi, że powinien być, dlatego dzbanek, a nie wazon. I oto proszę, magia Schippera zadziałała
( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
pojawił się dzbanek, jak żywy i od razu widać, że jest z kryształu. Widzicie te delikatne szlify na powierzchni? Widzicie, jak się woda załamuje?

Ja widzę i nie życzę sobie uwag, że TYLKO JA. W przeciwnym przypadku zacznę się zastanowiac, czy Google nie miało racji, że przy szukaniu informacji o krysztale jako pierwszy wyrzuciło mi link do Wiki - metamfetamina.

W google znalazłam nawet bardzo podobny wazon i zakładam, że to właśnie w nim są kwiaty.
#malowanieponumerach

Dzbanek 3
#malowanieponumerach do śledzenia #mpn do czarnolistowania #schipper
NieJedynaNaWykopie - Pierwsze szkło powstało już ok 1250 r pne, w Egipcie. Ale kryszt...

źródło: comment_1619554155ph0IK7ak9ZEqQA0So06490.jpg

Pobierz
  • 1