Wpis z mikrobloga

Czy jest ktoś tutaj kto mógłby przybliżyć temat pracy w Szwajcarii? Obecnie studiuję kierunek związany z ekonomią i w przyszłości chciałbym pracować w tym obszarze, zapewne w jakimś korpo. Biegle mówię po angielsku i po niemiecku. Najbardziej interesowałaby mnie praca w Zurychu, bo nie lubię małych miast, a to właściwie jedyne większe w Szwajcarii. Jak wyglądają zarobki w korporacjach? Trudno dostać pracę? Jaka jest kultura pracy? Jak wyglądają koszty życia? Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje! #pracbaza #szwajcaria #emigracja
  • 14
  • Odpowiedz
@Energy5555: Jak dopiero co studiujesz, to raczej pracy prędko w Szwajcarii nie dostaniesz. Tam potrzeba specjalistów i to takich, których ichni rynek nie jest w stanie wytworzyć w stopniu dostatecznym. Czym chciałbyś się konkretnie zajmować?
  • Odpowiedz
@Energy5555: Pytania ogolne.. Zarobki w korpo - dobre jak na lokalny rynek. Czy trudno znalezc prace - zalezy od doswiadczenia - jak masz to spoko, choc juniorow raczej szukaja lokalnie i wsrod swoich.
Kultura pracy.. Temat rzeka, ale jak i w PL zalezy mocno od firmy. 2 lata temu na rozmowie spotkalem sie z "oczekujemy min 200 nadgodzin rocznie", a skonczylem w firmie z niemal rodzinna atmosfera, gdzie takich problemow nie
  • Odpowiedz
@krzyzakp: Tak, ogólne, bo nie mam zbyt dużego rozeznania jeśli chodzi o tamtejszy rynek pracy. Jeśli chodzi o konkretne zawody, to myślałem nad analitykiem biznesowym lub doradcą klienta korporacyjnego, więc praca w obszarze bankowym. Czyli uważasz, że lepiej byłoby nabrać większego doświadczenia tutaj w Polsce, zanim próbować szukać czegoś w Zurychu?
  • Odpowiedz
@Energy5555: „studiuje gowno kierunek na gowno uczelni i chce wyjechać do Szwajcarii, najlepiej do Zurychu bo tam dużo płacą i tam jest piękny kraj”. „Nic nie umiem poza mówieniem w dwóch językach których używają na miejscu wszyscy a moim atutem jest brak doświadczenia”
  • Odpowiedz
@Energy5555: a co Ty wiesz o pracy analityka biznesowego ? Masz mleko pod nosem i myślisz ze ktoś będzie zainteresowany Twoim profilem ? Na jedno stanowisku w banku przypada 60 osób które przechodzą assesment center ale żeby do niego trafić Twoje CV musi być interesujące.
  • Odpowiedz
@samuray: Jestem tutaj żeby zyskać większe rozeznanie i dowiedzieć się jak wygląda rynek w innych krajach, które od dawna mi się podobają, po co komentujesz skoro nie masz nic ciekawego do powiedzenia? Skoro dopiero wchodzę na rynek pracy to skąd mam mieć doświadczenie? Nie oczekuje że bede zarabiał miliony, ale po prostu chce się dowiedzieć więcej o danym obszarze na rynku pracy a ty mi z jakimiś głupimi tekstami wyjezdzasz xD
  • Odpowiedz
@Energy5555: nie bądź cyniczny. Ot jesteś młodym gniewnym który ma marzenia żeby wyjechać z polandi i wymyśliłeś sobie CH. W samym pomyśle nie ma nic złego i życzę Ci żebyś wyjechał i spełnił się gdzie chcesz ale sprowadzam Cię na ziemie bo nie tak rynek pracy wyglada.

Odnośnie studiów różnica między ekonomia a IT jest taka, ze informatyka można posadzić przed kompem, kazać mu napisać oprogramowanie do agregowania danych z 3
  • Odpowiedz
@Energy5555: Powodzenia kolego, ale droga do pracy w tym zawodzie w Szwajcarii prawdopodobnie będzie długa i kręta ( ͡° ͜ʖ ͡°) ogólnie będąc obcokrajowcem bez mocnych skilli jest mega ciężko znaleźć tam jakakolwiek pracę. Niemiecki i angielski to norma, a wielu z nich zna jeszcze francuski i włoski ;P
ogólnie najkrótsza droga to będzie praca w polskim oddziale szwajcarskiej firmy i wykazanie się w niej ponadprzeciętnymi zdolnościami
  • Odpowiedz
@Energy5555: Jako analityk biznesowy często gęsto ważne jest, żeby znać się na tym „biznesie”, w którym masz zamiar pracować. Znam takiego jednego analityka biznesowego bez wiedzy ze swojej branży czy chociażby ogólnie wiedzy o tym co analityk biznesowy powinien potrafić i... niestety wszyscy na niego #!$%@?ą, bo koleś nie wie co robi i tylko mąci. Do tego pracuj już nad wiedzą z zakresu PM, jakieś SQL i inne takie. Po samej
  • Odpowiedz