Wpis z mikrobloga

Hej. Zgłosiłem coś na policję, odpisali i dali 7 dni na złożenie zażalenia. Zażalenie złożyłem 8 dnia bo 7 wypadł w święto (Wielkanoc) i otrzymałem kolejną odpowiedź tj. że w postępowaniu odwoławczym odmawiają przyjęcia zażalenia z uwagi na przekroczenie terminu. Ja zaś twierdzę, że w przypadku, gdy 7 dzień wypada w święto, to można złożyć pismo kolejnego dnia. Policjant twierdzi, że "komisariat był otwarty" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zakładam, że w tym przypadku chodzi o przepisy z KPK i KPW a dokładniej

Art. 123. [Zasady obliczania terminu]

§ 3.

Jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy lub na sobotę, czynność można wykonać następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.


Ktoś podpowie czy mam rację czy może oni mają? Zresztą zakładam, że w każdym rodzaju postępowań, kpk, kpw, kpa itp. święto jest dniem, które wydłuża termin o 1 dzień.

#policja #prawo #pytaniedoeksperta
  • 14
  • 0
@IgorK: @dzbanerski: dzięki za info. W takim razie walczę dalej i składam zawiadomienie o przestępstwie z 231 i 271 KK i zobaczymy hehe może coś się z tego urodzi a może jak zawsze zamiotą pod dywan XD
@PepeXD jak już napisano, złóż przede wszystkim zażalenie na odmowę przyjęcia zażalenia (też termin 7 dni). Złożenie zawiadomienia o przestępstwie niczego w Twojej sytuacji nie zmieni, a stracisz termin do zaskarżenia.
czyli zażalenie kierować do wyższej instancji?


@PepeXD: tak, za pośrednictwem jednostki, która wydała zaskarżoną decyzję.

Czyli w tym przypadku na decyzję zwykłego komisariatu kierować do miejskiej?

Tutaj mam pewne wątpliwości, czy komisariat jest samodzielnym organem postępowania o wykroczenie, czy też jest nim właściwa komenda miejska/powiatowa.
1. Jeśli jest, to zażaleniem kierujesz do miejskiej/powiatowej za pośrednictwem komisariatu.
2. Jeśli nie jest, to kierujesz do wojewódzkiej za pośrednictwem miejskiej/powiatowej
Wołam @Kezcliw @niebiesko-niebieski żeby