Wpis z mikrobloga

Cześć
chciałbym zrobić sobie #smarthome z #homeassistant
większość oświetlenie już mam, taśmy led, zasilacze, wszystko na 12V
- białe
- RGB (jeszcze nie montowałem)
- CCT dwukolorowe/dwubarwne (tego najwięcej)

szukam kontrolerów dostępnych na Allegro, pytanie:
- czy jestem zmuszony je przeprogramowywać czy może są takie które działają od strzała?
- czy jest jakiś wygodny sposób szukania takich które współpracują z HA? np. współpraca z innym znanym system? (sony/google)

widzę że na allegro jest jakiś mi-light, czy ktoś tego używał?
  • 15
@benzyna_abstrakcyjna: Musimy wiedziec jakie masz te listwy/sterowniki do nich zeby moc powiedziec ze bedzie kompatabilne :)

Trzeba tez dodac, ze najtansza opcja nie koniecznie znaczy najlepsza :) Np. rzeczy po wifi moga dzialac kiepskawo jezeli masz lub planujesz w przyszlosci miec duzo urzadzen.
@benzyna_abstrakcyjna: do sterownika H801 trzeba wgrać np. tasmote żeby HA go wykrył. H801 to chyba najtansza opcja do sterowania LED wliczając nawet programator.


@cygan_pracujacy: widzę na allegro jedną ofertę
https://allegro.pl/kategoria/inteligentny-dom-elementy-wykonawcze-251244?string=H801&description=1ℴ=p&bmatch=e2101-d3794-c3683-hou-1-2-0415

chciałem uniknąć modułów przy których trzeba grzebać, chciałbym aby wymiana/dodanie modułu wyglądało tak:
1. kupno modułu (sterownika)
2. podłączenie do mojego wifi
3. podłączenie przewodów
4. zmiana konfiguracji w HA

myślałem że HA jest kompatybilne z jakimś standardem którego
@piwniczak:

Musimy wiedziec jakie masz te listwy/sterowniki do nich zeby moc powiedziec ze bedzie kompatabilne :)

co znaczy "sterownikim"? Ja pisząc o kontrolerze mam na myśli jakieś moduł który reguluje jasność poprzez PWM i gada po wifi z HA

Jakie znacznie mają taśmy? Zwykłe taśmy led na 12V, zasilacze mam, prąd max 5-8A
Tak jak napisałem taśmy głównie CCT, choć może to nie ma znacznie jeśli moduł posiadałby kilka kanałów i
Czyli każdy chińczyk który jest kompatybilny z zigbee, powinien działać z HA?


@benzyna_abstrakcyjna: Nie, na tamtej stronie masz właśnie wymienionych 6 "standardów" działających po Zigbee, a wcale nie koniecznie będących ze sobą kompatybilnych. Bez modyfikacji FW urządzeń najszerzej obsługiwany jest chyba Z2M, do działania z HA potrzebujesz jeszcze koordynatora (routeroantenki) z którymi też różnie bywa. U mnie dobrze sprawdza się Conbee z Z2M, kompatybilne jest z tym bardzo dużo sprzętu Zigbee,