Wpis z mikrobloga

Mirki od #ksiegowosc #rachunkowosc jak to z samochodem na firmę jednosoobową jest?
Kupiłem samochód za np. 30000 zł. Mam zamiar wprowadzić go jako środek trwały do firmy i ma być wykorzystywany do celów prywatnych i firmowych. Nie jestem płatnikiem VAT. Kupiłem go w marcu, wszystkie formalności załatwiałem również w marcu.

Środki wydane na eksploatację auta firmowego mogą zostać wpisane do kosztów uzyskania przychodów w limicie:


75% - w przypadku użytku mieszanego (prywatnego-firmowego) samochodu osobowego
Księgowa mi wysłała rozliczenie - mam płacić podatek za marzec w wysokości xxx zł.
Jak to z tym podatkiem jest? Znajomy też kupił samochód za 25k, a podatków przez prawie 2 lata nie płacił.
  • 2
  • Odpowiedz
@polock: najwyraźniej masz po prostu wyzsze przychody i mniejsze koszty od znajomego, ot stąd biorą sie podatki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Samochód osobowy o takiej wartości jest amortyzowany w czasie. Zapewne jako iz to byl samochód używany, księgowa zamortyzowala go ze stawką 40%. Miesięczny odpis amortyzacyjny tego auta to 1000 zl przy takiej stawce. (przy 20% byłoby to 500zl)

Auto będzie amortyzowane od miesiąca następnego po wprowadzeniu
  • Odpowiedz
Księgowa mi wysłała rozliczenie - mam płacić podatek za marzec w wysokości xxx zł.


@polock: Jeśli masz przychody wyższe od kosztów, to oczywiste że wychodzi Ci podatek.

Skoro samochód za 30tys wprowadzasz jako ŚT do działalności to on się amortyzuje przez 5 lat jak jest nowy lub 2,5roku jak jest używany. Więc do kosztu miesięcznie nie wejdą Ci jakieś niewiadomo jakie koszty (30tys x 40%)/12=miesięczny koszt zakładając że samochód jest używany
  • Odpowiedz