Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej Mireczki. Zastanawiam się nad jedną rzeczą i chciałabym zobaczyć co inni o tym sądzą. Dostałam niedawno pracę i mój pracodawca automatycznie dołączył mnie do pension scheme. I zastanawiam się czy pozostanie w tym pension scheme w moim przypadku będzie dobrym wyborem, bo jestem dopiero po studiach i za kilka lat planuję wyprowadzkę z UK, więc dużo tej kasy i tak nie odłożę i to co zostanie odłożone będę mogła dopiero otrzymać po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli za dokładnie 44 lata (mogę też najwcześniej otrzymać mając 55 lat, ale wtedy potrącają 47% tego co mi się tam uzbierało). Ogólnie warunki są bardzo korzystne, bo ja płacę 7% (rocznie to wychodzi ok. 1300f już po uldze podatkowej), a mój pracodawca od siebie 20%, więc dosłownie dostaję darmową kasę, ale z drugiej strony te pieniądze będę mogła użyć dopiero za kilkadziesiąt lat. I nie wiem czy lepiej tam pozostać i po prostu traktować to jako dodatkowy zastrzyk kasy jak już przyjdzie czas na emeryturę, czy wypisać się z tego i to co miałabym wpłacać po prostu trzymać na koncie, żeby w razie potrzeby na coś to przeznaczyć i nie czekać aż do emerytury. Co byście na moim miejscu zrobili? Zostali czy wypisali się? Dodam, że nie mam żadnych priorytetów finansowych i kasę wydaję jedynie na utrzymanie i drobne przyjemności, a reszta zostaje na koncie, więc 1300f potrącone z wypłaty rocznie za bardzo mnie nie zaboli.
#uk

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #607614c0f5537c000a488c38
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 13
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Czyli realnie placisz z 3 lub 4% (bo jak nie bedziesz placic na pension to nie dostaniesz tych pieniedzy z netto do kieszeni bo z kazdego £ ponad 12k 32% idzie do hmrc - tax i ni a z tych ponad 25k to 41% przepada bo student tax:). Podsumowujac placisz z 3.5% netto pensji i za to 27% laduje w funduszu, mysle ze to dobry deal. Po kilku latach
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Jak pracodawca płaci 20% to domyślam się ze to Defined Benefit scheme (a nie Defined Contribution)- nie ważne ile wpłacisz dostaniesz kwotę wyliczona na podstawie lat wpłat. W takim wypadku Ci się nie opłaca płacić, bo nie przepracujesz w UK całego życia. Sprawdź co to jest.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: będziesz to płacić za parę lat wyjedziesz za kolejnych parę osiągniesz wiek emerytalny ale zupełnie o tym zapomnisz i kasa przepadnie
Ja bym nie płacił nic będziesz stara to na co ci te pieniądze? Pewnie i tak wiek emerytalny będzie na poziomie 75 lat
  • Odpowiedz
@Covid2020: zakładając stały poziom wpłat i wzrost funduszu na konserwatywnym poziomie 4% rocznie zapłaci w ciągu 10 lat £13000, a na funduszu będzie £60000 (uwzględniając dopłąty od pracodawcy i kapitalizację odsetek).

Gdyby pracować w tej firmie przez 44 lata to zapłacisz £57000, kapitał zgromadzony na funduszu to będzie £577000.

Racja, nie opłaca się.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Inna sprawa jest taka, że nawet jak przestaniesz pracować w obecnej firmie to możesz zostać w danym funduszu i nadal do niego wpłacać jakieś kwoty, po prostu bez dodatkowej dopłaty ze strony pracodawcy. Nie wiem tylko jak to funkcjonuje jesli wyprowadzisz się z UK
  • Odpowiedz
@Amestris: coś jak ppk w Polsce. Prywatna emerytura płacona przez pracownika i dokladana kasa przez pracodawcę. Trzeba to mieć w sumie, żeby nie głodować na emeryturze w uk (chyba, że ktoś się dorobi na inwestycjach, nieruchomościach, albo wygra w lotku, czy pakuje kasę w lisę).

@op sprawdź dokładnie warunki, bo 7%-20% to jest aż za korzystny podział. Sprawdź to co napisał motoinzyniere. Jeśli nie ma żadnych warunków i zawsze
  • Odpowiedz
OP: @motoinzyniere Dzięki za odpowiedź. Z tego co teraz sprawdziłam to tak, masz rację, dokładnie nazywa się to "statutory, unfunded, defined benefit occupational pension scheme". Dzięki za zwrócenie uwagi, bo w sumie wcześniej tego nie doczytałam. Czyli nie opłaca mi się tego brać, bo wychodzi na to, że finalnie zapłacą mi grosze jak przepracuję tam tylko kilka lat, a kasy z tego scheme nie przeniosę do defined contribution, bo
  • Odpowiedz