Wpis z mikrobloga

Jest tu ktoś zajmujący się #numizmatyka? Odziedziczyłem ciekawą kolekcję monet i powoli wdrażam się w te hobby, ale nie rozumiem paru kwestii.
Mam sporo monet srebrnych 10 i 20 zł, a także wszystkie 2 zł okolicznościowe. Od czego wynika absurdalna, wg mnie wycena niektórych monet? Np 20 zł Jelonek rogacz nawet za ponad 1000 zł gdzie srebra tam gdzież z jedna uncja za 100 zł.
Jeszcze inaczej wygląda wycena monet 2 zł z lat 90. Np. taki Zygmunt II August z 1996 za 1000 zł, a kruszcu tam jak na lekarstwo.
Te ceny to rozumiem za walory kolekcjonerskie. Czy te ceny to już sufit czy mają szansę w ciągu kolejnych 2, 5 czy 10 lat dalej rosnąć szybciej niż cena srebra? Tylko za te 2 monety można by kupić jakieś 15 srebrnych, uncjowych monet i mieć czystego srebra 15 razy więcej (za to nie mieć walorów kolekcjonerskich).
Można gdzieś w ogóle znaleźć jakieś historyczne ceny monet kolekcjonerskich? Np. ile taki Jelonek był wart w 2019, 2015 czy 2010. Da mi to już jakiś pogląd na to jak cena może kształtować się w przyszłości.
Pobierz resuf - Jest tu ktoś zajmujący się #numizmatyka? Odziedziczyłem ciekawą kolekcję mone...
źródło: comment_1617709658cgfdp2NYyBFrustqPJdVa4.jpg
  • 35
@resuf: No nie wygląda. Ale jak kolega mówi wyżej, zależy od oceny. Wyższa ocena jest windowana mocno, a niższych jest dużo i cena stoi. A jak Ci ocenią to może być loteria z tego co wiem, trzeba być pewnym, co do stanu, specjaliści oczywiście Ci doradzą.
Zdarzały się przypadki, że ludzie potrafili wysyłać tą samą monetę kilka razy tak aby dostała wyższą ocenę. I nawet się udawało.
@Vadzior: @IbraKa: To bardzo ciekawe co piszecie. Mam do Warszawy 250 km.. Myślicie, że jak wyślę im zdjęcia w bardzo dobrych rozdzielczościach to mi doradzą czy warto robić granding? Na moje laickie oko to wyglądają idealnie, ale pewnie można by się do czegoś przyczepić.
@resuf: Możesz próbować. Dla nich to też biznes bo są pośrednikiem i mają pewnie od tego %, więc pewnie są chętni. Badaj rynek, ucz się, pytaj, z czasem sam będziesz wiedział co warto, a czego nie.
@resuf: Tak, to są grandingi mało znaczące w świecie numizmatyki. W sumie każdy może takie robić.
Jak masz to zostaw, zawsze to jakieś lepsze zabezpieczenie monety. Ale ja bym nie grandingował takich monet.
@Vadzior: Przy gradingu banknotów najważniejsza rzeczą jest kondycja papieru - banknot musi być płaski i bez żadnych zadarć, drugorzędną sprawą są zaplamienia.