Wpis z mikrobloga

Rozgladam sie za mozliwie prostym rozwiazaniem na soft start diod LED (powiedzmy 1 sekundowe rozjaśnienie fade-in). Na allegro są gotowe rozwiazania w cenie 25-40zl ale na aliexpress nie znalazlem nic. Internet na podobne pytanie odpowiada schematem ponizej (jako najprostsze, nie najlepsze rozwiazanie)
I teraz pytanie: Jesli moje obciazenie jest dosc spore, powiedzmy rzędu 1A - czy moge zastapic tranzystor MOSFETem np IRF520 i nadal przy odpowiednim dobraniu rezystorów spelni to swoje działanie?
#elektronika prosze nie badzcie jak #elektroda, ja jestem noobem
Pobierz blantek - Rozgladam sie za mozliwie prostym rozwiazaniem na soft start diod LED (powi...
źródło: comment_1617620968i3Ks2I8jIg19h6z0qUo6Bz.jpg
  • 7
Jesli moje obciazenie jest dosc spore, powiedzmy rzędu 1A - czy moge zastapic tranzystor MOSFETem np IRF520 i nadal przy odpowiednim dobraniu rezystorów spelni to swoje działanie?


@blantek: tak pod warunkiem, że układ się nie ugotuje w trakcie tego miękkiego startu. Żeby to policzyć potrzebne jest jeszcze napięcie i czas startu.
Do tego trzeba uwzględnić spadek napięcia D-S w stanie ustalonym jeśli tranzystor wyjściowym pracuje w układzie wtórnika. Lepiej byłoby obciążenie
@oggy1989: no w zasadzie dokladnie to chce zrobic. tylko z tego co wyczytalem zwykle tranzystory nie nadaja sie do tego tak bardzo bo masz spory spadek napiecia na nich, tymczasem na mosfecie az tak nie. o ile dobrze zrozumialem. wiec szukanie lepszego tranzystora np TIP120 troche mija sie z celem.
masz spory spadek napiecia na nich, tymczasem na mosfecie az tak nie


@blantek: niyb tak ale nie do końca.
Mosfet wysterowany w połowie ma bardzo wysoką rezystancę dren-źródło.
Więc taki soft start może go ugotować