Wpis z mikrobloga

Jakiś ekspert od #excel może podopowie mi jak zabrać się za to zadanie.
Muszę porównać dwa pliki ze sobą.
W pliku1 Mam kolumnę A = nazwa I kolumnę B= ID
W pliku2 również A =nazwa B= ID

Problem jest taki, że nazwy w pliku1 i pliku2 są podobne, słowa kluczowe sie powtarzają, ale nie są 1 do 1 takie same.

Plik1 można potraktować jakos źródło bo tam ID do nazwy jest przypisane prawidłowo.

Plik2 zawiera więcej nazw i nie do każdego musi być przypasowane ID

Należy zweryfikować czy ID w pliku2 zostalo przypisane prawidłowo czyli tak jak w pliku1
  • 14
@severh na zasadzie porównania dwóch nazw.
Zadaniem jest sprawdzenie czy jest dobrze przypisane ID, albo przypisanie go gdy nie zostało ono przypisene.
W jednym pliku jest 500 pozycji z nazwą I ID - plik źródłowy
W drugim 1040 - gdzie nazwy były wpisywane z palca I różnią się od tych w pliku źródłowym, ale jako, że dotyczą tego samego to muszą mieć część wspólną. Czyli fragment zdania z pliku1 zawiera się w
@Quarinho: a masz jakąś definicję chociaż w jaki sposób znaleźć/określić wielkość i wartość (tekst) słowa które jest wspólne? Bo tak póki co wygląda mi to na zgadywanie?
@Quarinho: Trochę słabo bo by trzeba mieć jakiś słownik na bazie pierwszego pliku z którego wyszukujesz w obu plikach. Inaczej będzie słabo. Do tego skoro nie do końca wiadomo co ma być słowem kluczem to może się zdarzyć pewnie sytuacja że w np w jakimś zdaniu zajdą się 2 słowa pasujące do wzorca i co wtedy? Pytanie czy to jakieś zadanko ze studiów, coś w pracy czy tak sobie klepiesz coś
@severh z pracy. A powiedz mi czy jest możliwość porównania ciągu znaków z kolumny A i B. I wyciągnięcia czescy wspólnej. Np kolumna A: Ala ma kota I paska. Kolumna B: Ale ma kota. Wynik: Ala ma kota.
To by mi pozwoliło chociaż poprawnie wyznaczone ID wyeliminowac
@Quarinho: vlookup potrafi szukać takie rzeczy ale musi mieć podany jakiś ciąg wejściowy np:
A: Ala ma kota
B: Ala ma kota i zabawkę dla kota
to znajdzie to "Ala ma kota"
ale jak będzie
A: Sąsiadka Ala ma kota
B: Ala ma kota i jest sąsiadką
to tu już nie mam pojęcia.
Serio nie wiem czy da się to w excelu zrobić jakąś funkcją.
Ewentualnie z A musiałbyś wykombinować jak