Wpis z mikrobloga

#macos #apple #macbook

Kupiłam sobie macbooka i póki co jestem głównie poirytowana, proszę o pomoc xD

1. Tego doca na dole da się ustawić tak, żeby był widoczny jak przeglądam internet? Za każdym razem się chowa, a ja nie umiem go przywołać z powrotem i przez to. czuję, że mój komputer jest tylko jedną wielką przeglądarką. Bawiłam się opcją "automatycznie chowaj pasek", ale wtedy to on całkowicie już znika jak to włączam.
2. Można jakoś utworzyć swój folder np. z plikami .xls albo .doc, do którego będę miała podobnie łatwy dostęp jak na pulpicie w Windowsie? Generalnie to chciałabym mieć gdzieś swoje foldery typu "praca", "muzyka", "filmy" z łatwym dostępem do nich, jeszcze nie ogarnęłam jak to się robi.
3. Czy Siri może obsługiwać głosowo Spotify? W ogóle do czego polecacie używać Siri skoro już mam taką opcję?
4. Jakieś polecane skróty? Da się skrótem minimalizować okno przeglądarki?
  • 15
1. Tego doca na dole da się ustawić tak, żeby był widoczny jak przeglądam internet?


@pianinka: W sensie? No jak dajesz apke na full screen to tak jest. Przytrzymaj alt i wtedy kliknij na zielony przycisk

2. Można jakoś utworzyć swój folder np. z plikami .xls albo .doc, do którego będę miała podobnie łatwy dostęp jak na pulpicie w Windowsie?


Nowe foldery robi się tak jak pod Windows przecież

W ogóle
@L3gion:

W sensie? No jak dajesz apke na full screen to tak jest.


() Ehh. Który to alt i zielony?

Nowe foldery robi się tak jak pod Windows przecież


O, dzięki, faktycznie. Dopiero ogarnęłam jak się używa prawego przycisku i nie widziałam tego wcześniej.
Jakieś polecane skróty?


Command + Space twoim przyjacielem. znajdzie wszystko na twoim komputerze, dużo łatwiejszy dostęp do aplikacji spoza doca lub ustawień (jak pamiętasz poszczególne nazwy)

Command + Q zamknie apke definitywnie (w odróżnieniu do zamknięcia Xem, który większość aplikacji trzyma otwartą w tle

Command + Shift + 3/4/5 screeny/nagrywanie
@pianinka: Zielony (czyli maksymalizacja pod Windows) domyślnie otwiera aplikacje w trybie pełnoekranowym czyli z autoukrywaniem paska i docka. Jak Trzymając alt klikniesz to wtedy zmaksymalizuje jak pod Windows.
@pianinka:
1. tryb pełnoekranowy ma to do siebie, że zajmuje pełen ekran. Jak chcesz mieć widocznego 24/7 docka to korzystaj z opcji zoom. Najedź na zielone kółko z optionem, poczekaj na listę i wybierz zoom.
2. https://support.apple.com/pl-pl/guide/mac-help/mchlp2804/mac
3. nie, siri nie obsługuje zewnętrznych streamingów, można jedynie pauzować i przesuwać muzykę. Pytanie o pogodę, otwieranie appek, przełączanie na tryb ciemny i inne pierdoły jak dodawanie przypomnień na przykład
4. https://support.apple.com/en-us/HT201236 z
@L3gion: No na razie sporo tych zmian, a ja jeszcze w takim okresie zmieniłam kompa gdzie mam dużo na głowie i mnóstwo do roboty na kompie, więc się załamałam trochę na razie xd miałam pisać magisterkę, a uczę się jak klikać myszką, no cóż, mój błąd. Dzięki za gesty do gładzika, sprytne niektóre, teraz tylko je zapamiętać :p
@pianinka: Dam ci pro tipa - ogarnij jakąś apkę do maksymalizowania okien w stylu Windowsa, bo Apple rozumie maksymalizację jako full screen xD
Po miesiącu się przyzwyczaisz i Windows będzie #!$%@?ł ( ͡° ͜ʖ ͡°)