Wpis z mikrobloga

Z czego to wynika czy trzeba wymienić plombę na nową czy nie?

Byłem u 3 dentystów:
- dwóch zajrzało w zęby i mówiło, że nie trzeba mi żadnej plomby wymieniać
- trzeci powiedział, że mam od 6 do 11 plomb do wymiany bo dostała się tam już próchnica

Z czego to może wynikać? Ten trzeci robił mi też pantomogram 3d wczęsniej więc tam mógł to zauważyć?

#dentysta #stomatologia #zeby #zdrowie
  • 16
@fefler: Niektórzy dentyści mogą być pazerni i chcieć wymienić żeby zarobić, aczkolwiek na zdjęciu widać czy zaczyna się próchnica czy nie. Niektórym zęby psują się tak, że nie widać tego od zewnątrz, dopiero po rozwierceniu wychodzi szydło z worka.
@fefler: Badanie na oko to badanie subiektywne, dla jednego lekarza zabarwienie brzegu wypełnienia będzie już przeciekiem bakteryjnym, a dla drugiego zwykłym przebarwieniem. Nie wykluczam też, że trzeci na rtg zauważył próchnicę pod wypełnieniami, na stycznych lub ukrytą. Nie ma czegoś takiego jak pantomogram 3d, pantomogram jest rzutem płaszczyzny 3d na 2d, a 3d to tomografia stożkowa czyli cbct.
@bagi1: jak ktoś przychodzi po "kompleksowy plan leczenia" i chce wszystko ogarnąć tiptop to płaskimi rtg nie znajdziesz wszystkiego
@fefler: każde otworzenie zęba, nawet jeśli nie miał próchnicy to jakieś marginalne zdjęcie tkanek własnych. inna sprawa, że próchnica zębiny pod wypełnieniem też czasem może nie być zbytnio aktywna, wymagająca interwencji na cito. sam na jednej szóstce miałem chyba z 5 lat takie czarne przebarwienie od wewnątrz, wszyscy dentyści to olewali,
@affairz: Raz wrzucałem z kilka tygodni temu na wykop zdjęcie mojego pantomogramu 2d w sprawie leczenia prawej dolnej szóstki - pamiętam, że nawet mi tam odpowiadałeś.

Jak poszedłem do tego trzeciego dentysty z tą prawą dolną szóstką to zaproponował zrobić najpierw CBCT (bo nigdy w życiu wcześniej nie miałem) no i wtedy ustalił kompleksowy plan leczenia - usuniecie kamienia -> kiretaż -> wyleczenie szóstki kanałowo -> wymiana plomb -> usunięcie ósemek
Pobierz
źródło: comment_1616651791EmSW9CTSdTnLTQBVF3l0rI.jpg
@fefler: w tych zdjęciach "3d" jak to piszesz cała idea polega na tym, że to są bardziej animacje niż zdjęcia - możesz sobie oglądać zęby zmieniając płaszczyznę i wtedy można z nich więcej zobaczyć, Ty wkleiłeś same foty więc niespecjalnie wiele to wnosi, zresztą ja nie jestem dentystą i nie znam się nic a nic na czytaniu cbct

co do leczenia to kryteria wymiany plomby to nie tylko próchnica pod nią,
Pobierz
źródło: comment_1616678094XdxfGqQ1emXlrUWGDvnXxS.jpg
@affairz: Właśnie na kolejnej wizycie będę musiał się go zapytać o które dokładnie zęby mu chodziło. Nie pokazywał dokładnie w których miejscach jest próchnica tylko które zęby - z tego co pamiętam to najgorsza sytuacja jest z tymi po prawej (w sensie lewymi, ale na zdjęciu po prawej, tam gdzie litera L) - o 5 i 6 górną, o przedostatni na dole, a z tych po lewej to też któreś z
@fefler: generalnie jak masz skłonności do próchnicy to pamiętaj że leczenie u stomatologa rozwiązuje objawy, ale nie usuwa przyczyn. wywal z diety napoje typu cola (cola zero też jest zła), ogranicz cukry, kup irygator i szczoteczkę soniczną, sprawdź czy nie oddychasz przez usta (szczególnie w nocy), doczyszczaj język, stosuj ksylitol jako płukankę ust, zwiększ liczbę myć zębów - najlepiej 15 min po każdym posiłku i nitkowanie rano i wieczorem. im więcej