Wpis z mikrobloga

Czy mi się wydaje, że ten cały rynek #fotowoltaika w Polsce to jeden wielki cyrk naciągaczy?
1. Chwalą się dotacjami kiedy to jeszcze nikt żadnej nie dostał. Było dopiero składanie wniosków na poprzednią pulę. Kolejna pula od lipca. Jeszcze nikt złotówki nie dostał. Też nikt nie mówi, że to konkurs i kwota "do 5000zł" czyli możesz dostać 5000zł, 2000zł albo figę z makiem.
2. Gdzie są roczne koszty utrzymania takiej instalacji? Czyszczenie, przeglądy, ubezpieczenie?
3. Jak wygląda sprawność takich paneli po x czasu? Nie jest tak, że w końcu kiedy inwestycja zostanie spłacona to energia wyprodukowana będzie o połowę niższa?
4. Czy po tych latach zwrotu inwestycji nie będzie to jedna kupa złomu na dachu której się trzeba będzie pozbyć bo energii produkuje mało a tylko wrasta ryzyko pożarowe?
5. Co z faktem wzrostu napięcia w sieci? Dzisiaj już jedna taka instalacja paneli potrafi doprowadzić do wzrostu napięcia 250V. A co jak wszyscy sąsiedzi takie zainstalują? Falowniki będą się wyłączać i już nie będzie takiej produkcji.
6. Co jeśli w ciągu tych 10lat zmieni się prawo i już energetyka nie będzie chciała od nas prądu albo na gorszych zasadach odkupu?
7. Niebezpieczeństwo pożarowe i osłabienie konstrukcji dachu. Co w czasie wichury? Ubezpieczyciele podnoszą ceny ubezpieczeń.
8. Co ze wzrostem napięcia w sieci i urządzeniami domowymi?
9. Nowe liczniki cyfrowe zawyżają zużycie prądu więc kolejny koszt.
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@ethics: 1. Tak, mówienie teraz o mój prąd to naciąganie bo nadal nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądać. Ale zwrot od podatku jest bez zmian. Ale w poprzednich edycjach mój prąd nie było problemu.
2.nie ma kosztów, ubezpieczenie domu obejmuje panele. Co prawda niby wartość domu się zwiększa o panele ale to nie ma praktycznie zobaczenia. Deszcz czyści panele. Jaki przegląd? Jak często zapraszasz elektryka na przegląd do domu?
3. Piszą
Nowe liczniki cyfrowe zawyżają zużycie prądu więc kolejny koszt

@ethics:
Serio?
Można do rozliczeń używać wadliwych liczników ?
A zawyżają tylko w jedną stronę czy w obie ?
Dlaczego więc w handlu nie stosuje się nowych zawyżających wag cyfrowych skoro to taki prosty biznes ?