Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki, przygotowuję się do zakupu psa i chyba nie mogę wybrać rasy(w grę wchodzi tylko rasowy szczeniaczek z hodowli ZKWP/FCI, mniejsza dlaczego). Z początku myślałem o Cane Corso/Rottweilerze ale mam kilka warunków które chcę żeby pies spełniał.

1. Zamierzam emigrować do Niemiec(Berlina) w ciągu najbliższych 3 lat, więc pies nie może być na liście psów zakazanych/ograniczonych w Niemczech i wszystkich krajach związkowych(więc odpadają cane corso, wszelkie pittbulle, amstaffy, bullteriery, dogo canario itp. itd.)

2. Mieszkam w mieszkaniu i pewnie przez kolejne 10-15 lat będę mieszkał w bloku/kamienicy.

3. Lubię długie spacery/spacery w górach. Przynajmniej raz w miesiącu pakuję się w auto i sobie chodzę po górach, nic hardkorowego, ot całodniowe wędrowanie po górach, akurat takich co psy wpuszczają(Zachodnia Polska). Chciałbym psa którego mogę w gory zabrać i który nie będzie się męczył długim spacerem/zimnem/wysoką temperaturą.

4. Dość ważna rzecz, nie chce żeby pies strasznie liniał, po prostu nie chce się z nim bujać raz w tygodniu do psiego fryzjera.

Nie mam problemu z codziennymi długimi spacerami, pracuję z domu(permanentnie), więc psiak miałby towarzystwo w ciągu dnia, nie jest dla mnie problemem pójście z psem do psiego przedszkola(co planuję) czy później na dodatkowe szkolenia(co rozważam).

edit: myślałem jeszcze nad Jack Russel Terrierem albo nad Gończym Polskim

#psy #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 15
@matra: Może nie napisałem tego jasno, jestem otwarty na różne propozycje, na tym etapie chyba już mi nie zalezy żeby mieć "dużego psa"(miałem jakiegoś skundlonego owczarka będąc dzieckiem i uwielbiałem tego psa), tylko tyle, że chciałbym mieć psa który te 4 warunki spełni, ewentualnie te 3 pierwsze xD
@xyzak: Kota - dachowca i tego skundlonego owczarka jak miałem 4 lata. Zajmowałem się w miedzyczasie psami znajomych(małe kundelki, jamniki, pitbulle, amstaffy, bullteriery) przez okresy urlopowe. Chęć posiadania psa chodzi za mną od dawna i mimo braku doświadczenia z ułożeniem psa chcę się tego podjąć ale też chcę korzystać z pomocy(psie przedszkole, trenerzy).
@altnume22 Twoje warunki są żadne. Border collie albo malinois je spełnią. Chcesz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zastanów się co Ty możesz dać psu, jakiego rodzaju aktywności, wspólną pracę, na ile jesteś w stanie poświęcić się na rzecz psa, czy to ma być pies sportowy, pracujący dużo umysłowo, potrzebujący bardzo dużo ruchu, niezależny czy bardzo nastawiony na pracę z człowiekiem? Instynkt łowiecki spoczko czy bardzo na nie? Chcesz psa
@altnume22: Szczerze odradzam ciężkie/wymagające rasy, taki pies 24x7 dla osoby nie mającej wprawy w układaniu zwierząt będzie dużym wyzwaniem. Może blablador?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@altnume22: dla mnie najbardziej konkretny jest w sumie punkt o sierści ;) większość ras linieje w ciągu roku względnie znośnie, choć przynajmniej raz w sezonie mniej znośnie xD parodoksalnie na sierść krótkowłosych psów sporo osób narzeka że się strasznie wbija i ciężko ją usunąć z niektórych powierzchni i twierdzą że lepsze są już długie kudły. Są rasy nie liniejące (pudle, yorki, sznaucery) ale one są za to dość wymagające pod względem
@matra:

Border collie albo malinois je spełnią. Chcesz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


chyba niekoniecznie

Zastanów się co Ty możesz dać psu, jakiego rodzaju aktywności, wspólną pracę, na ile jesteś w stanie poświęcić się na rzecz psa, czy to ma być pies sportowy, pracujący dużo umysłowo, potrzebujący bardzo dużo ruchu, niezależny czy bardzo nastawiony na pracę z człowiekiem?


Wolałbym psiaka który lubi ruch ale nie do przesady jak
@altnume22: Po pierwsze przejrzyj niemieckie przepisy dotyczące ras agresywnych i wykreśl wszystko ze swojej listy. Tak jak nasz wykaz jest pisany na kolanie, tak niemcy swój lubią i wymagają, więc nawet jak kupisz tam, to musisz takiego psa ubezpieczyć, dostać pozwolenie, zapłacić podatek (oczywiście wyższy) etc.

Jak chcesz coś co się nie sypie to akita amerykańska też odpada, ale też ona nie jest izi. Ja bym jednak brał coś z dłuższym
@altnume22: jeśli biegasz to może wkręcisz się w canicross? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wtedy greyster albo eurodog byłby spoko, ale to są mixy sportowe, kupuje się je od czołowych zawodników i chyba nie są jeszcze uznane przez FCI.
Znajomi startują z weimarem, jeżdżą z nim w góry.
Generalnie wymogi masz dość uniwersalne, więc raczej luzik ;)
Od razu zaznaczę, że serio na start wybrać się na zajęcia,
parodoksalnie na sierść krótkowłosych psów sporo osób narzeka że się strasznie wbija i ciężko ją usunąć z niektórych powierzchni i twierdzą że lepsze są już długie kudły.


@mikaliq: powiem Ci jako posiadaczka drugiego w życiu krótkowłosego psa po posiadaniu całe życie kotów o różnej długości sierści - dla mnie krótka wygrywa bezapelacyjnie, tylko trzeba uważać na kontakt sierści z tkaniną, w którą się sierść wbija (polar np). Pościel mam z bawełny