Wpis z mikrobloga

A więc finalnie ukończyłem moje POTĘŻNE centrum multimedialne ( ͡º ͜ʖ͡º) Postanowiłem się podzielić kilkoma uwagami na temat tego co myślałem, że zbuduję i tego co zbudowałem. Początkowo był plan, żeby budować HTPC, ale przy obecnych cenach części to jedno wielkie XDDD No i stanęło na Raspberry PI.

Założenie było takie, że kupię Raspberry Pi 4B 8GB + zewnętrzny HDD. I będę odpalał na tym filmy z plików przez Kodi albo VLC. Założenie szybko legło w gruzach - Kodi na malince chodzi jak gówno, 4k praktycznie nie da się oglądać. Szybko okazało się też, że zakup SSD to mus, bo karta SD nie dość, że potrafi się wysypać po utracie zasilania to w ogóle potrafi się wysypać, bo zwyczajnie nie nadaje się do trzymania systemu. O wydajności nie wspomnę.

Dało się jako-tako oglądać 1080p przy odświeżaniu 24p, bo przy 50-60 też cięło i gubiło klatki. Więc kupiłem do odtwarzania filmów z sieci oddzielne urządzenie wpięte prosto w TV, ale o tym dalej.

Tak więc ostatecznie w skład zestawu wchodzi:
- RPI 4 8GB (teraz kupiłbym 8GB, bo praktycznie nie używam trybu graficznego i praktycznie nie zbliżam się do 4GB ramu)
- Seagate Data Hub 3,5 cala 4TB na dane (teraz kasę za ekstra ram do maliny, wydałbym na dodatkowe 2TB) - ważne jest, że ma wbudowany, zasilany hub USB, bo w malince został tylko jeden wolny port i to USB 2.0
- SSD Crucial BX 120GB + kieszeń Ugreen na kontrolerze ASMedia na system
- Amazon Firestick 4k
- klawiatura Jelly Comb (nie polecam, za mała, bez prawego Alt, miękka i niewygodnie się na niej pisze)

Uruchomione usługi na RPI, które jedzie na Raspbery Pi OS Buster:
- Raspotify do Spotify - malinka jest podłączona przez jack do starego stereo, widziana jako głośnik, ale musiałem zmienić domyślną kartę dźwiękową w pliku konfiguracyjnym ALSA, bo ustawienia hw: w pliku raspotify nic nie zmieniały, wywaliłem też PulseAudio
- MPD + MPC do radia internetowego - ręcznie zrobiłem sobie listę M3U ze stacjami, których słucham. Tutaj również Kodi i oryginalna wtyczka Radio poległa, bo zawieszała całe Kodi i nie dało się tego używać. Dzięki aplikacji M.A.L.P. z Androida wygodnie mogę zmieniać stacje i zarządzać radiem. Jedyne czego mi brakuje to skryptu, pauzującego MPD, gdy zaczyna grać Raspotify i odwrotnie, kiedyś to sobie może ogarnę.
- OpenVPN chodzi nonstop
- UFW firewall skonfigurowany jako killswitch, cały ruch musi iść przez tun0, z wyjątkiem samego openvpn rzecz jasna, bo musi się jakoś połączyć
- Qbittorrent w wersji konsolowej i zarządzanej przez WWW, najlepszy dostępny na malinę klient chyba w tej chwili
- Serwer SMB i FTP do backupów i udostępniania filmów po sieci.

Zarządzanie przez SSH i ewentualnie VNC.

Na Firesticku siedzi Wolf Launcher, bo ten od Amazona to Guano. Kodi na firesticku w przeciwieństwie do maliny radzi sobie doskonale z odtwarzaniem plików z udziału SMB. Movie Scraper wszystko pięknie listuje, razem z ocenami, plakatami i trailerami. Do niczego innego nie zamierzam tego używać. IPTV też działa jeżeli kogoś to interesuje, ale nie testowałem dłużej, szczególnie, że stick jest połączony przez wi-fi. Jedyne czego mi brakuje to synchronizacja między urządzeniami, ale pewnie da się to jakąś wtyczką ogarnąć, żeby zacząć oglądać film na Kodi na TV i kończyć na telefonie od tego samego momentu (dopóki jestem w sieci domowej). Mam subskrypcję trzech usług i wszystkie chodzą jak złoto w dedykowanych aplikacjach (D+, Prime i Netflix).

Poza tym kolejna rzecz na której poległo Kodi to właśnie płatne usługi - Disney+ i Amazon Video. Na moim TV mam tylko Netflixa i starą, marną aplikację Amazona. Na Kodi są wtyczki do obu tych serwisów jak również Disney+, ale poszło max w 720p, niewygodnie się przegląda, na D+ nie można było wybierać napisów, chociaż już to chyba poprawili dla nowszej wersji Kodi.

Dzięki SMBSync2 na Androida robię tez backupy zdjęć z telefonu na udział SMB w sieci. Mam dzięki temu dwa backupy zdjęć - jeden w oryginalnej rozdzielczości na dysku, a drugi na Google Drive.

No więc podsumowując:
- RPI i Kodi - zdecydowanie NIE - spotkałem się kilka razy na tagu #kodi albo #iptv, że ktoś polecał malinkę
- usługi chodzą na tym doskonale, jedynie Raspotify + killswitch z UFW i OpenVPN mogą sprawiać problemy, bo bez loginu i hasła nie chciało mi to pójść, kwestia konfiguracji i chęci na pewno, mi nie starczyło cierpliwości przy tym już grzebać. Ustawiłem w crontab reset raspotify raz na dobę i elo XD Problem jest taki, że jak się zerwie połączenie z VPN to Raspotify nie loguje się ponoewnie. Na razie w ciągu tygodnia wysypało się tylko raz, więc tragedii nie ma, zobaczymy jak będzie później. Jak mi się będzie chciało to zrobię sobie split tunnell tylko dla qbittorrent. Jestem konsolowym n00bem, więc ciężko mi idą takie konfiguracje.
- Firestick 4k działa naprawdę przyjemnie, ale koniecznie z wolf launcher. Mieszkam w Holandii i prime w ogóle nie chciało się odpalić, bo firesticka kupiłem w Niemczech i w samym launcherze jest jakaś blokada regionalna + masa reklamowanego contentu, do którego nie ma się dostępu i tylko wkurza.
- wydajność przy opcji malina po kablu + reszta po wi-fi jest zadowalająca. iperf pokazuje przy routerze z wifi 5, około 200Mb/s między urządzeniami (komputer - malinka). Speedtest na malinie pokazuje, że idzie praktycznie pełną prędkością łącza (100/30). Firestick idzie kilka metrów od routera ~70Mb/s+, co wystarczy do streamowania nawet dużych plików po sieci, bez konieczności kombinowania z buforem czy zakupu adaptera ethernet do RPI.

Dziękuję za uwagę, jeżeli ktoś ten bełkot wyżej przetrwał XD

#kodi #raspberrypi #iptv #chwalesie
geuze - A więc finalnie ukończyłem moje POTĘŻNE centrum multimedialne ( ͡º ͜ʖ͡º) Post...

źródło: comment_1615812646UW92TnYzNXzvhXSMT1yqdk.jpg

Pobierz
  • 35
@johnmorra: głośnik spotify, radio internetowe, backup + przeglądarka zdjęć, dysk sieciowy, klient torrent i odtwarzanie filmów na TV zarówno z usług streamingu jak i plików ( ͡º ͜ʖ͡º)
@geuze: no okej ale to wszystko uzyskać podłączając dysk do routera? Co to znaczy głośnik spotify?

Kiedyś kuzyn mi się czymś takim chwalił ale byłem tak pijany, że tylko przytakiwałem i nie rozumiałem o co mu własciwie chodzi ;p

Mam telewizor na androidzie jak chce słuchać muzykę to włączam spotify, Tunein czy inny youtube i teoretycznie jak chciałbym kontynuować na innym urządzeniu to się włącza to samo bo jestem zalogowany na
ale to wszystko uzyskać podłączając dysk do routera?


@johnmorra: nie - jakiś udział sieciowy można uzyskać na moim routerze, ale to wszystko :)

Co to znaczy głośnik spotify?


@johnmorra: mam stare Stereo na którym chcę odtwarzać muzykę ze Spotify. Więc tutaj w grę wchodzi Malinka, która robi za taki "serwer". Można też do niej podłączyć dowolny głośnik bluetooth.

Mam telewizor na androidzie jak chce słuchać muzykę to włączam spotify, Tunein
Jedynie nie wiem o co chodzi z tym klientem torrent co to ma na celu? Sciaganie filmów? To teoretycznie moge uzyskać przez komputer, czy inne urzadzenie na androidzie, że przykladowo utorrent sciaga mi filmy na dysk sieciowy podlaczony do routera?


@johnmorra: można tak zrobić, ale komputer musi być cały czas włączony. A tutaj dodaję plik(i) i mogę wyłączyć komputer. Chodziło o maksymalne wykorzystanie już istniejącego TV i stereo, trochę zabawy i
@McKeyPL: powinienem dodać #pdk, ale skoro na malince stoi qbitorrent jako usługa to reszty się można domyślić ( ͡º ͜ʖ͡º)

@johnmorra: teoretycznie mógłbym osiągnąć podobny efekt kupując sam dysk lub synology + dysk, jakiegoś audiocasta i/lub androidboxa. Widzisz - problem ze Spotify na TV czy boxie jest taki, że po jakimś czasie wywala "czy słuchasz na tym urządzeniu", albo w ogóle przestaje grać, albo
@geuze: hmm no ale jak masz stary sprzet stereo to można dokupić blutacza do niego? kupiłem ostatnio taki do pracy. Podlacza sie do audio jack, 8funtów. Ja mam soundbar który ma wbudowany już bluetooth wiec jak chce sluchac muzyki a nie chce wlaczac telewizora to się łącze z nim telefonem.

Czyli reasumując dysk twardy podłączyłbym do routera i tam trzymał filmy (zdjęcia są w chmurze wiec po cholere mi to trzymać
@johnmorra: nie rozumiesz, jak działa raspotify ( ͡º ͜ʖ͡º) Bluetooth dongle to gówno, bo nie mogę odtwarzać niczego na telefonie, iść na inne piętro czy wyjść do ogródka. Muzyka cały czas gra na telefonie. Raspotify działa jako samodzielne urządzenie - wybieram playlistę i mogę wyłączyć telefon, muzyka gra dalej, bez telefonu, bez telewizora. Teoretycznie można kupić audiocasta, który zrobi to samo z większą ilością usług, ale
@johnmorra: widzisz - RPI daje mi dokładnie to czego potrzebuję tak jak potrzebuję, zastępując wiele urządzeń ( ͡º ͜ʖ͡º) A nie kosztuje wcale dużo, bo można się zamknąć z zasilaczem i obudową w €60-80, zależy od ramu, ja niepotrzebnie kupiłem 8GB. SSD to zbędny luksus, który chciałem mieć, żeby nie musieć robić backupów karty pamięci, ale bez tego też się da żyć. Mogę z tego używać
geuze - @johnmorra: widzisz - RPI daje mi dokładnie to czego potrzebuję tak jak potrz...

źródło: comment_1615819187cDzx4uus251E8ZoYWExgkr.jpg

Pobierz
@geuze: mam podobny setup jeśli chodzi o hardware, natomiast oglądanie multimediów rozwiązałem tak, że zainstalowałem sobie usługę minidlna. Telewizory u mnie w chacie mają wbudowane oprogramowanie klienckie do obsługi DLNA, podobnie z kompami i telefonami w sieci. W ten sposób mam dostęp do multimediów na dysku malinki praktycznie z dowolnego urządzenia w domu.
Ponadto dodałem sobie klienta dropboksa na malince, który to klient ściąga mi z mojego konta najnowsze pliki. W
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@size: no ja mam TV, którego na razie nie chcę zmieniać... Ale Sony wydymało mnie na platformie VEWD (Opera Browser). Po prostu z dnia na dzień ją wyłączyli i szlag trafił dziesiątki aplikacji :)
@geuze: Z tymi systemami w TVkach niestety tak jest, że co kilka lat "zmienia się standard" (abyś kupił nowy TV ;) ). A zostawili chociaż przeglądarkę? Jeśli przeglądarka w Twoim TV działa i potrafi obsługiwać multimedia to możesz postawić sobie apache z PHP i takim klientem DLNA. Plus tego protokołu jest taki, że odtwarzanie odbywa się na urządzeniu końcowym (w tym przypadku TV), więc wydajność malinki nie ma tu znaczenia