Wpis z mikrobloga

Cześć,

Od jakiegoś czasu próbuję "w wolnej chwili" zaprojektować meble do łazienki i samodzielnie je wykonać przy jak najmniejszej obróbce ze względu na późniejsze problemy z wilgocią. Mam już prawie wszystko ale męczy mnie jeden temat - jakie luzy powinienem zostawić żeby to wszystko działało? Czy wymiary na styk będą ok? Czy np. fronty szafek powinny być ileś mm mniejsze niż wymiary zewnętrzne szafki?

#majsterkowanie #stolarstwo
  • 9
Po 2/3 milimetry jak praktycznie.


@Sl_w_k_1: A ładnie nie może być praktycznie? :) Jestem perfekcjonistą i boli mnie jak mam coś krzywo albo za duże szpary ale chciałbym żeby to po prostu działało i weszło potem do ciasnej łazienki :)

No i czy te zmniejszenia traktować dla ruchomych płyt czy dla wszystkich?
Płyty będę zamawiać na wymiar, tylko wiercenie i składanie po mojej stronie bo trochę nie wiem co mnie zaskoczy
@Jarek_P: Tylko w jednej szafce będę miał blat wystający ponad front (front 5mm poniżej blatu) a tak na chwilę obecną absolutnie wszystko mam na styk i przed składaniem zamówienia wolałem się upewnić :)
@theximon: Korpusy, wszystko, co łączysz trwale, wymiarujesz na styk (pamiętaj o grubości okleiny!). Jeśli coś ma nie był łączone, tylko się względem siebie ruszać (np. front wpuszczany w korpus), to musi być szpara. Milimetr naokoło to jest absolutne minimum, przy amatorskiej stolarce i braku doświadczenia dobrze ci radzę, daj więcej. Nawet 2mm szczelina naokoło frontu szuflady nie będzie tak razić, jak szuflada kleszcząca się przy wysuwaniu i wymagająca "celowania" przy wsuwaniu
Front mniejszy o 4 mm na szerokość a wysokość zależy... Jak to będzie pod blatem to ok 7mm niżej niż blat a w innym miejscu możesz dać po 2 lub 4 mm mniej od korpusu szafki
@Jarek_P: trzeba też wziąć pod uwagę jak stolarnia robi. Moja robi wymiar na gotowo taki jak podałem w zamówieniu. Wiem że w niektórych jest twój wymiar plus grubość okleiny
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@theximon: zrobiłem sam sobie e kuchni na styk.
I wszystko było fajnie póki było fajnie.
Ale w jednej szufladzie coś sie pochrzaniło i musialem wszystko przerabiać.
I od tamtej pory wole więcej luzu.
pamiętaj o grubości okleiny!


@Jarek_P: @blazet94: Właśnie myślałem że jak podaję wymiar formatki i wybieram z której strony ma być jaka okleina to całość będzie w tym wymiarze :) Zamierzam zamawiać przez JAF Polska ale po prostu zadzwonię i zapytam jak to traktują :)

Dzięki, myślę że cokolwiek więcej wiem chociaż praktyka zweryfikuje CADa ( ͡° ͜ʖ ͡°)