Wpis z mikrobloga

Z cyklu "w Polsce są niskie podatki" oto moje szybkie rachunki, kwoty roczne brutto

UK:
Kwota wolna: 12 500 funtów
Średnia pensja: 29 600 funtów
Adekwatna stawka podatku dochodowego: 20% (tu trochę fart bo od jakichś 35k funtów rocznie wchodzi się w 2 próg = 40%)
(Średnia roczna minus kwota wolna) razy odwrotność stopy podatku plus kwota wolna = (29600 - 12500) * 0.8 + 12500 = 26180 funtów - tyle zarabia przeciętny brytyjczyk po podatkach
Realny procent opodatkowania = 100 odjąć (sto razy zarobki po podatkach podzielić na średnią pensję) = 100 - [(26180 * 100) / 29600] = 11,5%

PL:
Kwota wolna: 3091 zł (XD)
Średnia pensja: około 64 000 zł
Adekwatna stawka podatku dochodowego: 17%
(Średnia roczna minus kwota wolna) razy odwrotność stopy podatku plus kwota wolna = (64000 - 3091) * 0.83 + 3091 = 53645 zł - tyle zarabia przeciętny polak po podatkach
Realny procent opodatkowania = 100 odjąć (sto razy zarobki po podatkach podzielić na średnią pensję) = 100 - [(53645 * 100) / 64000] = 16.2%

Oczywiście to nawet pomijając to, że za te 26k funtów można kupić dużo więcej niż za 53k zł ( ͡° ͜ʖ ͡°) No i ostatecznym dowodem na to jak ważna jest kwota wolna jest to, że w Polsce dla posłów wynosi ona... 30 tysięcy złotych, sto razy więcej niż dla obywateli! Szkoda strzępić ryja nawet.
#polityka #4konserwy #bekazlewactwa #ekonomia
  • 12
@LowcaG: Nie mam, ale prawie wszystko masz podane. Oczywiście im dalej w las tym kwota wolna ma mniejsze znaczenie i pewnie w pewnym momencie na wysokim pułapie faktycznie ta realna stawka może się zrównywać albo przekroczyć. Użyłem średniej pensji żeby pokazać jak większość ludzi płaci te podatki.
Nie mam, ale prawie wszystko masz podane


@TotalDisaster: Nie no, nie chciało mi się excela odpalać a myślałem, że masz i tylko pomnożysz x2.

Użyłem średniej pensji żeby pokazać jak większość ludzi płaci te podatki.


@TotalDisaster: To raczej powinieneś użyć mediany.

Ponadto
teraz nie ma wolnej kwoty od podatku 3091 tylko większa (no trochę to bardziej skomplikowane teraz dla więcej zarabiających).

Drugie ponadto, trzeba uwzględnić, że to co wyliczyłeś to
@LowcaG: No wiem ale średnią było łatwiej znaleźć a nie chciałem na to poświęcać zbyt dużo czasu. Co do polskiej kwoty wolnej to realnie jest 3091 dla każdego kto zarabia przynajmniej minimalną ( ͡° ͜ʖ ͡°). Składek mi się nie chciało liczyć, ja wiem, że to nie są idealne obliczenia i nie biorą 'wszystkiego' pod uwagę ale jednak pokazują coś ciekawego.
@TotalDisaster: Jasne, rozumiem intencje.

PS.
Nie chodziło mi i składki, ale to co nazywasz podatkiem PIT jest w PL tak na prawdę podatek+składka zdrowotna. Czyli sam podatek jest realnie niższy. Pytanie teraz co ze składką zdrowotną w UK, jeżeli jest gdzieś indziej wliczana to jednak polski podatek należy pomniejszyć i wtedy podatki w PL wyjdą znacznie niższe
To swoją drogą, ale wkurza mnie hasło "w Polsce są niskie podatki" :D


@TotalDisaster: Bo są i nie są.
Zależy dla kogo i z kim porównywać ;)

Dla zarabiającego 3x średnią sprawa ma się już całkiem inaczej niż tego co zarabia minimalną.
A jeżeli gość się rozlicza z żoną (która zarabia mniej) i ma dwójkę dzieci, to jeszcze sprawy podatkowe wyglądają inaczej.
@TotalDisaster: Po co wstawiasz obliczenia które uwzględniają tylko część obciążeń?
Jeśli już chciałeś policzyć sam podatek (tylko nie widomo po jaką cholerę) to czemu nie uwzględniłeś kosztów uzyskania przychodu dla Polski?