Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 5 marca - Rezygnowanie z tego, co kosztowne

„Jeśli chodzi o rzeczy, za którymi gonimy i którym poświęcamy tak wiele wysiłku, weź to pod uwagę, że albo nie ma w nich nic przydatnego, albo są w większości bezużyteczne. Niektóre z nich są zbędne,natomiast inne są warte mniej, niż nam się wydaje. Nie dostrzegamy jednak tego i uznajemy te rzeczy za darmowe, choć drogo nas kosztują”. Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 42.6

Spośród wielu listów Seneki ten jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych, a jednocześnie najmniej zrozumianych. Seneka pisze o czymś, na co nikt nie zwraca uwagi w społeczności ceniącej sobie coraz większe domy i coraz więcej dóbr — o ukrytych kosztach akumulowania. Im szybciej zdamy sobie z nich sprawę, tym lepiej. Pamiętaj, nawet jeśli dostajesz coś za darmo, musisz ponieść koszty składowania tego — w garażu lub w umyśle. Gdy będziesz dziś przyglądał się swoim rzeczom, zadaj sobie następujące pytania: Czy rzeczywiście tego potrzebuję? A może jest mi to zbędne? Jaka jest tego wartość? Jakie koszty w związku z tym ponoszę? Możesz być zaskoczony odpowiedziami i tym, jak duże koszty ponosimy, nawet o tym nie wiedząc.

#dailystoic

#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 18
  • Odpowiedz
@lukaszmarynczak: w punkt. Ja np chciałbym przeczytać wiele i często się do tego zmuszam bo jestem ciekawy. Ale niewiele z tego co przeczytam, wykorzystuje w praktyce. Nie ważne ile wiedzy masz, ważne co z nią zrobisz.
  • Odpowiedz
@Wypoks: mam podobnie jeśli chodzi o czytanie, cały czas chce zacząć czytać bardziej uważnie, robić notatki z lektury ale za każdym razem daje się ponieść chęci przyswojenia większej wiedzy.

W podobnym guście jest cytat na 20. maja

„Co za sens posiadać niezliczone książki i biblioteki, zktórych dzieł nie zdążysz za życia przeczytać. Uczeńnie uczy się z nich, ale jest obciążany samą ich ilością.Lepiej jest poznać myśli kilku autorów niż rozpraszaćsię na
  • Odpowiedz
postawisz na ilość zamiast na jakość?


@lukaszmarynczak: tutaj chyba miało być odwrotnie.
Dobry wpis. Dlatego przestałem też dokupować kolejne książki, chociaż sprawia mi to wielką przyjemność. Lubię czytać dobre książki po kilka razy. Są takie, które będę czytać co roku jak Rozmyślania - Marka Aureliusza, czy 48 praw władzy - Roberta Greene
  • Odpowiedz
@lukaszmarynczak: ech, jeśli chodzi o rzeczy materialne to chyba od młodych lat kierowałem się tymi zasadami, nie wiedząc jeszcze co to stoicyzm. Odkąd pamiętam wyżej ceniłem sobie spokój i szczęśliwość nad posiadanie dóbr i materializm.
Niestety kompletnie nie potrafię poradzić sobie z chęcią posiadania jeśli chodzi o strefę uczuciową... Jest ktoś kogo pragnę z całych swoich sił i kogo widok sprawia że umieram od środka. Jest też ktoś kogo za wszelką
  • Odpowiedz