Wpis z mikrobloga

Czy pomiar prądu stałego uzyskanego z przekształtnika tyrystorowego, można wykonać multimetrem cęgowym takim jak Sonel CMP-401? Spodziewane wartości to od 50A do 100A.
Chodzi mi konkretnie o ewentualne przekłamanie wynikające ze źródła prądu, nie posiada on niczego "wygładzającego" na wyjściu. Sam miernik nie posiada funkcji TrueRMS, a najbliższy dostępny pod ręką wg karty katalogowej ma TrueRMS tylko do pomiarów napięcia.

Mam tu małą sprzeczkę na ten temat i potrzebuje opinii z zewnątrz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

tl;dr na ile dokładny będzie pomiar prądu zwykłym amperomierzem cęgowym, jeżeli źródłem jest przekształtnik tyrystorowy?

#elektrodacontent #elektrotechnika #miernictwo #metrologia #elektryka
  • 5
@Kapitan_Nemo_na_koniu_Mewa: Nie pracuję na co dzień z urządzeniami energoelektronicznymi i nie będę tu rżnął eksperta ale tyle co przez mgłę pamiętam ze studiów to, że prąd wyjściowy Id takiego urządzenia obarczony jest pulsacją ΔId wynikającą jak w każdym prostowniku z kątów przewodzenia tyrystora. W sześciopulsowym będzie oczywiście mniejszy niż w układzie z mniejszą ilością elementów przewodzących. W teorii taki prostownik o nieskończonej ilości tyrystorów w układzie będzie miał dążył do ΔId=0A.
@Kapitan_Nemo_na_koniu_Mewa: zależy przede wszystkim od rodzaju obciążenia i kąta załączenia, może ten prąd ładnie wyglądać, np. gdy prostownik sterowany jest w punkcie naturalnej komutacji (jak diodowy), prąd jest ciągły, a odbiornik ma charakter RL - prawdopodobnie miernik będzie wskazywał poprawną wartość, a może być tak, że obciążenie będzie mocno nieliniowe, kąt załączenia będzie się zmieniał i miernik może szaleć. Przy true rms masz pewność, że będzie dobrze mierzone
Pobierz CXLV - @KapitanNemonakoniuMewa: zależy przede wszystkim od rodzaju obciążenia i kąta ...
źródło: comment_1614967139WiPwEUKkdZlzyaciPoPS0D.jpg