Wpis z mikrobloga

Miraski takie pytanie, na które szukam odpowiedzi. Dlaczego w zasadzie tworzy się i wykorzystuje układy trójfazowe? Po co one są i jakie jest ich zastosowanie? Dlaczego elektrownie produkują prąd wielofazowy? A także dlaczego akurat trzy, a nie pięć albo dziesięć faz? Nie chodzi mi o jakieś wyliczenia, ale o uzasadnienia "dlaczego tak?" (albo wskazanie drogi, książek, stron, filmów). Z góry dzięki za pomoc chcącemu się dokształcić studenciakowi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
PS W:
Elektrotechnice Bolkowskiego
Teorii obwodów Bolkowskiego
Elektrotechnice teoretycznej Krakowskiego
nie znalazłem odpowiedzi. Wikipedia też nie pomogła. Z bardziej znanych książek w tematyce teorii obwodów/podstaw elektrotechniki wiem, że jest jeszcze Kurdziel, ale ponoć bardzo "fizyczne" podejście, więc może nie być odpowiedzi na moje pytania. A na "elke" nie wchodziłem bo chcę się dowiedzieć, a wykop jeszcze mnie nie zawiódł.

#elektryka #elektrotechnika #energetyka
  • 9
@czaliot mozna w sumie ciekawie skonstruowane pytanie. 3fazy przesunięte wobec siebie powodują wirujące pole magnetyczne, które potrzebne jest do pracy silników. Dzięki temu też można przesłać większą moc na dłuższe odległości przy braku zmiany przekroju przewodów. A to, że fazy są akurat 3 a nie 6, to myślę, że kwestia kompromisu ekonomicznego i użytkowego. Strzelam, rozważam, chętnie poczytam jak ktoś ma coś więcej do powiedzenia :D.
@czaliot: W zasadzie z dwóch przyczyn (technicznych i ekonomicznych). Zwiększając ilość faz, mnożymy ilość układów które musimy mieć. Czyli zamiast np. 3 linii, potrzeba np. 6 linii kablowych czy napowietrznych dla układu 6-cio fazowego. Tak samo będzie potrzeba zamiast 3 zabezpieczeń, 6. Wymiary geometryczne np. pola wyprowadzenia mocy byłby bardzo pokaźne. Słupy musiałyby być budowa na bardzo duże obciążenia. Czyli będziemy musieli zagospodarować o wiele więcej miejsca na sprzęt oraz zabulić
@czaliot: co ciekawe nawet electroboom nagrał kiedyś odcinek.
Po pierwsze musisz sobie dopowiedzieć dlaczego używa się prądu przemiennego a nie stałego, w kontekście początków elektryczności.
Jak już znajdziesz odpowiedź to podpowiem że 3 to minimalna liczba faz, aby niektóre urządzenia działały poprawnie, do tego dokładając tyko jeden przewodnik do sieci jedno fazowe ma się już 3 fazy, znaczne zwiększenie przenoszonej mocy tym samym przekrojem i przewód neutralny przestaje być konieczny, czyli