Wpis z mikrobloga

Mireczki od #kryptowaluty jak porządkujecie dokumenty potwierdzające zakup / wymianę krypto żeby w przyszłości odprowadzić podatek? Od pięciu lat skupuję różne krypto, z których cześć mam na portfelu sprzętowym, część na giełdzie (wymieniane co jakiś czas na stablecoiny i z powrtotem na krypto), a część w Binance Chain Wallet. Chciałbym sobie przygotować całą papierologię żeby za kilka lat jak najdzie mnie ochota na wymianę na fiat nie szukać i nie zastanawiać się co skąd wziąłem i ile mnie to kosztowało.
  • 6
@zan: też się za to zabieram, planuje po prostu w excelu z podziałem na daty wszystkie wymiany z giełdy. Nie jestem pewny co do swapów na dexach, ale chyba po prostu id transakcji wrzucę. Wiem, że to nie jest taxable event, ale na wszelki wypadek gdyby trzeba było kiedyś się tłumaczyć skąd Pan ma ten internetowy piniądz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pomarancza2137: @Instynkt: @pomarancza2137: Prostego excela z wszystkimi wpłatami na giełdy już mam, potwierdzenia z revoluta i swojego banku też. Zastanawia mnie czy gdzieś uwzględniać opłaty za transfer np. z giełdy na ledgera i jak sensownie zabrać się za każdą wymianę krypto/krypto (niektóre były na plusie, a niektóre na minusie) żeby ostateczna ilość waluty mi się zgadzała z tym co mam aktualnie w portfelach :) Coś czuję, że skończy się
@zan: imo jedna rzecz to wymiany krypto-fiat, które muszą być poprawnie zaksięgowane z potwierdzeniami tych wymian a druga to wymiany krypto-krypto gdzie wystarczy zapisać jakiś przebieg i transakcje na blockchainie, żeby uprawdopodobnić końcowe saldo danych krypto. Wydaje mi się, że nie jest to jakieś bardzo skomplikowane.

Edit: a może jakaś mądra głowa się wypowie o przypadku PoS albo LP, bo to też może będzie trzeba jakoś kiedyś udowodnić.

Nie mówiąc o
@zan: Bitcoin został stworzony po to, aby człowiek mógł zarządzać aktywami, pieniędzmi bez wglądu przez rzady, korporacje, banki. Coś mi tu nie gra, nikt normalny nie daje 19% państwu ot tak. Zyskami masz się dzielić z państawem, ale stratą już nie.