Wpis z mikrobloga

#teleskopy #astronomia. Jestem w tym nowy, więc pomóżcie. Kupiłem syntę 8" z podstawowymi okularami, których obsługi już się nauczyłem na księżycu i wiem, że im mniejszy tym większe powiększenie. Posiadam jednak okulary znacznie droższe, większe 20/30mm do obserwacji jak wynika z opisu "głębokiego nieba". Z tym, że jak to się ma do powiększenia, skoro im mniejszy, tym większy zoom?
  • 7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@ikq1: jest bardzo dużo DSO do których nie trzeba dużego powiększenia, takie są skubane duże. Tutaj ważniejsza jest zdolność zbierania światła, chociaż podejrzewam że przy 8 calach i tak nic poza mgiełką w większości przypadków się nie zobaczy (może jakiś kolega wizualowiec mnie poprawi).
Kilka rad ode mnie:
1. Wygoogluj sobie tablice wimmera, dobra rzecz na start.
2. Stellarium ma symulator field of view - wprowadzasz parametry teleskopu, parametry okularów i
  • Odpowiedz
@ikq1: do DS nie trzeba dużego zooma, okulary 2" 24 cale to jest taki sweet spot, w miarę uniwersalne. ale ważniejszy jest tutaj kąt niż sam zoom, im droższy okular tym kąt większy i więcej widać
  • Odpowiedz
@ikq1: do mgławic używałem raczej mniejszego zooma, żeby była większa światłosiła i więcej światła dochodziło do twojego oka. Dużego zooma używałem do gwiazd (gromady, gromady kuliste)
  • Odpowiedz
@Mandulzz W praktyce większość obiektów z katalogu Messiera widać bardzo fajnie (bez galaktyk, bo tych tylko kilka ładnie się prezentuje, spiralne ramiona itp. dopiero od 14-16" dają czadu)
@ikq1 okular, który najwięcej czasu spędza w moim wyciągu ma 31mm ogniskową i 1kg wagi, nie bez powodu, już nie mogę się doczekać czystego nieba i wiosennych galaktyk w okolicach nowiu :)
  • Odpowiedz
  • 0
@mactrix dzięki, mam 30mm o kącie 70stopni, waży śmiało podobnie, więc z tego co czytam wnioskuję, że będę z niego zadowolony. Czy jest sens w takim wypadku stosować soczewki barlowa?
  • Odpowiedz
@ikq1: Barlowa bedziesz głownie do planet i Księżyca wykorzystywać, pamiętaj, że to kolejne szkło na drodze optycznej i może degradować obraz. Prawdą jest, że powiększenie dla większości DSów zaczyna się od 40x a kończy na 200x.
  • Odpowiedz