Wpis z mikrobloga

Robię sobię moduły do sterowania ledami pod smarthome-a. Chciałbym sterować ich jasnością, jakiś czas temu kupiłem sobie mosfety IRF520 i chciałem nimi sterować , ale problem jest taki że jeśli arduino/esp robią dodatkowe rzeczy poza sterowaniem PWM, to ledy potrafią czasem mrugać , co jest irytujące.

Wydaje mi się, że potrzebuje jakieś zewnętrznego modułu PWM, jak polecacie to zrobić żeby miało to ręce i nogi?

Druga sprawa to taka, że aktualnie steruje ledy zasilaczem napięciowym 12V, słyszałem że lepiej robić to prądowo, jeśli tak, to jak to pogodzić ze sterowaniem przez mosfet? Czy to ma aż takie znaczenie? Czy taki PWM nie będzie zakłócał pracy zasilacza prądowego?

#elektronika #arduino #esp8266 #esp32 #led
  • 14
  • Odpowiedz
@FFFFUUUU:
no ale arduino i esp mają też pwm, ale wydami mi się że one jest zintegrowane w procuku więc jak procek będzie mocno obciążony to może nie działać tak jak trzeba, ale może się mylę, a błąd jest gdzieś indziej

@pszemczyslaw: nasł#!$%@? na mqtt i po prostu raz na jakiś czas potrafi mrygnąć, pamiętam że jak coś o tym czytałem i podobno to normalne, a nie jest?
  • Odpowiedz
@benzyna_abstrakcyjna: nawet nie wiem co to jest, ale wiem ze nic cie nie ma prawa migac jesli wszystko w kodzie i polaczeniach jest ok. Robie nadajniki odbiorniki do zdalnego sterowania gdzie dochodzi zakłocanie fal radiowych, korzystam z wzystkich dostepnych pwm arduino, nic nie miga jak nie ma migac. Mam maszyny cnc oparte na arduino nic zlego z pwm się nie dzieje.
  • Odpowiedz
możesz sprawdzić czy czas wykonywania programu nie jest za długi - albo z wykorzystaniem oscyloskopu albo analizatora stanów logicznych np. klona saleae - trzeba na jedno wyjście zrobić toggle bit pomiędzy wywołaniami problematycznej funkcji
  • Odpowiedz
@pszemczyslaw: @FFFFUUUU: sorry, mój błąd, problem dotyczy esp8266, zapomniałem o tym, o ten problem mi chodziło

Observations: The ESP8266 is not a hardware PWM implementation, so software based and uses interrupt initiated timers, therefore there will be a small amount of variability in PWM output/lengths. At low PWM values I have noticed occasional flickering of LED's like a short burst of full brightness followed by periods of correct brightness, which
  • Odpowiedz
@benzyna_abstrakcyjna: esp8266 nie bawiłem się więc nie pomogę. Mogę jeszcze dodac że miałem w arduino problemy z miganiem led gdy miałem kilka potencjometrów koło siebie na plytce stykowej i jeden potrafił zakłócać drugi. Czyli mamy 2 diody, 2 potencjometry i kręcac jednym jedna dioda normalnie jaśnieje/ciemnieje a druga miga w trakcie kręcenia potencjometrem.
  • Odpowiedz
@gizmo930: czyli to prawda że sterowanie pwm-em bezpośrednio z esp to lipa?

nie potrafię znalesc jasnej informacji, jaki prąd wytrzymuje ten PCA9685? Do tego mosfeta łatwo przyczepić radiator, a w tym, nie wygląda to za ciekawie. W jednym przypadku będę potrzebował sterować do 4/5A
  • Odpowiedz