Wpis z mikrobloga

Dzień 247/247
#legodamwa <--pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy: https://brickset.com/sets/ownedby-ziomal

Dzisiejszy zestaw nie pojawił się przypadkiem. Specjalnie w tym miesiącu pierwszy wpis wrzuciłem w czwartek (a nie w poniedziałek jak mam to w zwyczaju) - właśnie ze względu na ten set. No dobra, ale co jest w nim takiego specjalnego?

Nosi on nazwę: Spring Lantern Festival i został wydany z okazji jednego z najstarszych chińskich świąt - Święta latarni (obchodzi się je już ponad 2000 lat). Obchody zaczynają się już 13 dnia po nowym roku (przy okazji - Chiński Nowy Rok jest podobno najważniejszym świętem dla chińczyków), natomiast samo święto obchodzone jest 15 dnia w pierwszym miesiącu chińskiego roku i jest przy okazji ostatnim dniem obchodów z jego okazji. Tak się akurat składa, że to dzisiaj ;) Jak ono powstało?

Cesarz Hanmingdi z dynastii Han był zwolennikiem buddyzmu. Usłyszał, że niektórzy mnisi zapalili latarnie w świątyniach, aby okazywać szacunek Buddzie piętnastego dnia pierwszego miesiąca księżycowego. Od razu nakazał, aby wszystkie świątynie, domostwa i pałace królewskie zapaliły latarnie tego wieczoru. Tak oto, przez lata tradycja zapalania latarni przetrwała do dzisiaj.


W czasie tego święta, ulice przyozdabiane są bogato zdobionymi lampionami o przeróżnych kształtach, ludzie organizują parady przebierańców oraz tańce. W nocy dzieci wyposażone lampiony, puszczane są "samopas" i szukają oraz rozwiązują zagadki umieszczone na latarniach. Chińczycy jedzą też wtedy tradycyjne danie: ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem - yuanxiao.
Same lampiony ewoluowały w czasie. Na początku były bardzo proste, obecnie są dużo bardziej urozmaicone i skomplikowane (bardzo często są w kształcie zwierząt). Najczęściej są w kolorze czerwonym, co symbolizować ma szczęście. Ich zapalenie oznacza oświecenie przyszłości i nowy początek (narodziny).

Lego Seasonal 80107
Liczba elementów 1793
Zestaw z roku 2021
Cena katalogowa: 469,99 zł

#lego #ciekawostki #chiny #azja

PS: z nowymi zestawami wracam 15.03.2021
PS2: co kilka dni postaram się wrzucać kolejne zdjęcia z postępów w budowie makiety dzikiego zachodu
PS3: oraz dodatkowo fotki z budowy kilku tych starych zestawów Western
damw - Dzień 247/247
#legodamwa <--pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy:...

źródło: comment_1614337111W0hUJOtrcbHwiscLPYhUGp.jpg

Pobierz
  • 4
Takie prywatne pytanie... Ile rocznie na LEGO wydajesz? :D


@Biszkopcik: na to pytanie jest bardzo ciężko odpowiedzieć, bo nie prowadzę arkusza z takimi danymi. Mam zapisywane ceny za jakie kupiłem w ACM na brickset, ale nie widziałem opcji do podsumowania tych wartości. A samemu mi się tego nie chce liczyć, bo ilość setów już dawno 350 przekroczyła :)