Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@benzyna_abstrakcyjna: Możesz wprowadzić komputer do firmy jako środek trwały, ale nie możesz go amortyzować. Zyskujesz to, że np. naprawy takiego sprzetu będziesz mógł wrzucić w koszty.
  • Odpowiedz
@zpue: Panie to to ja wiem ( ͡º ͜ʖ͡º)

...jeśli kupiłem go, po rozpoczęciu działalności?


Księgowa twierdzi że mogę wprowadzić swój komputer (tak na prawde nie chodzi o komputer, ale nie wazne) jeśli go kupiłem przed rozpoczęciem działalności.

ALE jeśli kupiłem go w trakcie działalności, to miałem wybór:
A. kupić na firmę
B. kupic prywatnie

i nie jeśli wybrałem B to nie moge już wprowadzić go
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@benzyna_abstrakcyjna: Vatu nie odliczysz, ale zawsze możesz go "kupić od kolegi", spisać umowę i na tej podstawie wprowadzić do firmy, zapłacisz pcc, które też wrzucisz w koszty.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@benzyna_abstrakcyjna: Kupiłeś jako osoba fizyczna, na paragon, to chyba powinieneś wiedzieć, że nie możesz tego wrzucić w koszty. Chyba nie muszę ci do tego konkretnego przepisu podawać. Gdybyś do paragonu podał chociaż NIP, to mógłbyś później wystawić fakturę, a tak to lipa.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@zpue: nigdzie tego nie napisał. Ale wszyscy mu tłumaczą że nie może z tego zrobić kosztów chyba że kupił to przed założeniem działalności.

Żeby było jasno wprowadzenie do działalności to nie to samo co amortyzowanie/wpisanie w koszty
  • Odpowiedz
@benzyna_abstrakcyjna: Kupiłeś jako osoba fizyczna, na paragon, to chyba powinieneś wiedzieć, że nie możesz tego wrzucić w koszty. Chyba nie muszę ci do tego konkretnego przepisu podawać. Gdybyś do paragonu podał chociaż NIP, to mógłbyś później wystawić fakturę, a tak to lipa.


@zpue: no nie do końca, dlaczego nie? Ja nie chce robić z paragonu faktury VAT, tylko wrzucić urządzenie do DG aby odliczyć podatek dochodowy (nie vat) To jest
  • Odpowiedz
@benzyna_abstrakcyjna: nie ma nigdzie że można, i nie ma nigdzie że nie można. W każdych wyjaśnieniach jest że kupione "dawno", "kiedyś", "kilka lat temu". Jest taka opcja że np kupiłeś laptopa za 5tys 8 lat temu i teraz on jest wart np 500zł, ale możesz go wrzucić w koszty z kwotą z faktury tj 5tys. Ja na miejscu księgowej też bym się nie zgodził jeśli miałoby to być na postawie faktury
  • Odpowiedz
@zibizz1:

Jest taka opcja że np kupiłeś laptopa za 5tys 8 lat temu i teraz on jest wart np 500zł, ale możesz go wrzucić w koszty z kwotą z faktury tj 5tys.

ten przepis to jakieś szaleństwo moim zdaniem :-D ostatnio o tym usłyszałem i nie łapie jakie jest sensowne uzasadnienie. Kupuje auto za 100k, a po 20 latach zakładam firmę i gdybym kupił teraz te auto to był odliczył 5k(faktyczna
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@benzyna_abstrakcyjna: 6 miesięcy to taki okres pon którym możesz sprzedać nabyta rzec bez polecenia podatkowe. Pojawia się przy wykupie na osobę prywatną leasingu. Czyli leasingujesz jako firma 99% wartości , potem wykupujesz prywatnie za 1-2tys. I jeśli przed 6 miesiącami komuś je sprzedaż za np 50 tys to musisz zapłacić podatek dochodowy od tego.

Bo czy nie będąc Vatowcem możemy sobie brać dokumenty/faktury bez NIP i je księgować jako koszty?(tego samego
  • Odpowiedz