Wpis z mikrobloga

Ciekawy cytat Hayeka o tym, że liberałowie mają najmniejszy problem z akceptacją obecnego stanu wiedzy. Raczej się z nim zgadzam, ale jednak dosyć szybko nasuwa się kontrprzykład. Podejście środowisk wolnorynkowych/liberalnych do globalnego ocieplenia #!$%@? denializm. Jeszcze zrozumiałbym, gdyby polegał on na krytykowaniu niektórych środków walki z globalnym ociepleniem z pozycji etycznych, jednak często sprowadza się do samego kwestionowania aktu globalnego ocieplenia czy wpływu człowieka na nie. Jednak o jednym jestem przekonany: liberalizm jest najmniej ze wszystkich doktryn uwikłany w metafizykę, dzięki czemu ma najmniejsze problemy z akceptowaniem nowej wiedzy.

Najwyraźniej widać tę różnicę w odmiennych postawach tych dwóch tradycji do postępu wiedzy. Chociaż liberał oczywiście nie traktuje każdej zmiany jako postępu, na pewno pojmuje rozwój wiedzy jako jedno z głównych zamierzeń ludzkości i oczekuje, że wiedza z czasem spełni nasze nadzieje na rozwiązanie problemów oraz przezwyciężenie trudności. Nie skłaniając się ku nowemu tylko dlatego, że jest nowe, liberał jest świadom, że kwintesencją osiągnięcia jest wytwarzanie czegoś nowego. Jest również gotów zaakceptować nową wiedzę, bez względu na to, czy podobają mu się jej bezpośrednie konsekwencje, czy nie.Najbardziej nieakceptowalnego rysu stanowiska konserwatywnego osobiście upatruję w jego skłonności do odrzucania dobrze zweryfikowanej nowej wiedzy. Dzieje się tak, ponieważ nie w smak mu konsekwencje wynikające z owej sytuacji, lub też, mówiąc bez ogródek, ponieważ #!$%@? go obskurantyzm. Nie przeczę, naukowcy oddają się przelotnym trendom i modzie i mamy wiele powodów, aby zachować ostrożność w akceptowaniu wniosków, które wyciągają ze swoich najnowszych teorii. Jednak powody naszej powściągliwości muszą być racjonalne, jak również muszą zostać odseparowane od uczucia żalu po tym, jak nowe teorie wprowadziły zamęt w bliskich naszym sercom przekonaniach. Nie mogę ze spokojem znosić tych, którzy na przykład sprzeciwiają się teorii ewolucji czy też tak zwanym „mechanistycznym” objaśnieniom zjawisk życia, z powodu pewnych moralnych konsekwencji, które początkowo zdają się wynikać z owych teorii; ani tym bardziej tych, którzy uważają stawianie pewnych pytań za zgoła nieodpowiednie i bezbożne. Odmawiając stawienia czoła faktom, konserwatysta jedynie osłabia własną pozycję. Owszem,niejednokrotnie konkluzje, które przy racjonalistycznych założeniach wyciąga się z naukowego wglądu nie są wcale jego następstwem. Ale tylko biorąc aktywnie udział w dogłębnym badaniu konsekwencji kolejnych odkryć, dowiemy się , czy odkrycia te można uczynić częścią naszego wizerunku świata, a jeśli tak, to w jaki sposób. Gdyby nasze moralne przekonania miały rzeczywiście okazać się zależne od założeń faktycznych, które z kolei okazałyby się błędne, zgoła niesłuszna byłaby obrona tychże przekonań poprzez odmowę uznania samych faktów.

https://mises.pl/wp-content/uploads/2013/11/Hayek_Dlaczego-nie-jestem-konserwatysta.pdf

#4konserwy #neuropa #filozofia
  • 11
@BRTM: Liberałowie mają stosunek jaki mają do globalnego ocieplenia z powodu takiego, że ich ideologia nie jest w stanie sprostać takim problemom. Po prostu nie posiada narzędzi aby takie kryzysy rozwiązywać. Prywatyzacja wody, powietrza, i prawo do skutecznego pozywania każdego kto narusza te prawa, czyli de facto każdą osobę na ziemi, jest po prostu niedorzeczne. Jest to na tyle śmieszne, że niewielu nawet libertarian broni tych teorii. A konsekwencją jest, że
@BRTM: Marksizm nie wyklucza ewolucji w żadnym miejscu. Pewnie ktoś głupio głupio hajeka zinterpretował. Głupie opinie jakiś ludzi nie podważają teorii. Rozwiązanie problemu globalnego ocieplenia jest niekompatybilne z liberalizmem. Marksizm nie ma takich barier. Masz coś przeciwko tej tezie? To użyj argumentów.
@screenshot: Ewolucji może nie, ale jak okazuje się mendelizm i darwinizm już tak. Altruizm obecnie tłumaczy się teorią gier.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysenkizm#Geneza

Jak się okazuje teoria wielkiego wybuchu też jest niezgodna z marksizmem:
https://www.marxist.com/big-bang-alternative300402.htm

Zresztą marksizm wykłada się na najbardziej podstawowej sprawie: skoro był takim idealnym systemem, to dlaczego blok wschodni przegrał? Czy to nie będzie aby niezgodne z determinizmem historycznym?

A co do liberalnego podejścia do GO, to myślę, że dużo liberałów
Ewolucji może nie, ale jak okazuje się mendelizm i darwinizm już tak. Altruizm obecnie tłumaczy się teorią gier.


@BRTM: nic nie zrozumiałeś z mojego komentarza, skoro mi to """wyjaśniasz"""

Zresztą marksizm wykłada się na najbardziej podstawowej sprawie: skoro był takim idealnym systemem, to dlaczego blok wschodni przegrał?

W jaki sposób funkcjonowanie bloku wschodniego miałby udowadniać, że marksizm jest niekompatybilny z nauką? Ja rozumiem, że marksizm ci się nie podoba, ale chyba
@BRTM: nic nie zrozumiałeś z mojego komentarza, skoro mi to """wyjaśniasz"""


@screenshot: Ależ zrozumiałem. Pozwolę sobie na pytanie: czy mendelizm i fakt, że ewolucja opera się na losowych mutacjach jest zgodny z marksizmem czy może jest przykładem burżuazyjnej nauki? Oczywiście jest jeszcze epigenetyka, ale nie unieważnia to mendelizmu.

W jaki sposób funkcjonowanie bloku wschodniego miałby udowadniać, że marksizm jest niekompatybilny z nauką? Ja rozumiem, że marksizm ci się nie
e ewolucja opera się na losowych mutacjach jest zgodny z marksizmem czy może jest przykładem burżuazyjnej nauki?


@BRTM: No w którym miejscu miałoby być sprzeczne? Jesteś w stanie to jakoś uzasadnić? I teraz dla jasności, bo widzę że to problem, jeżeli umiesz to uzasadnić, to uzasadni, a nie czwarty raz powtórzysz to samo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Marks postawił tezę, że dzieje ludzkością koniecznie zmierzają do komunizmu.
@screenshot: No w którym miejscu miałoby być sprzeczne? Jesteś w stanie to jakoś uzasadnić? I teraz dla jasności, bo widzę że to problem, jeżeli umiesz to uzasadnić, to uzasadni, a nie czwarty raz powtórzysz to samo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mój główny argument polega na tym, że gdyby mendelizm był kompatybilny z marksizmem, nie byłby zwalczany w ZSRR.
Wikipedia tłumaczy to tak:
Marxism–Leninism postulated "universal and immutable
Mój główny argument polega na tym, że gdyby mendelizm był kompatybilny z marksizmem, nie byłby zwalczany w ZSRR.


@BRTM: ZSRR w wielu miejscach sprzeczało się z marksizmem. Gdyby ten argument rozszerzyć to by wyszło, że marksizm posiada ze sobą sprzeczne założenia. Dlatego zamiast odnosić się pewnej konkretnej interpretacji, pewnej myśli która źródło miała w marksizmie, lepiej po prostu zacytować Marksa. Ale go nie zacytujesz, bo nie masz czego.

Może bym się
Zarzucasz marksizmowi, że posiada nie dość dokładne tezy socjologiczne, mimo że chwilę wcześniej za to chwaliłeś liberalizm xD


@screenshot: Wręcz przeciwnie. Zarzucam marksizmowi, że stawia bardzo silną tezę (historia ludzkości dąży do komunizmu) w taki sposób, że nie można jej zbadać. Gdyby chociaż określił, że komunizm nastąpi do 2500 roku, to chociaż można ją badać.

A co do sprzeczności marksizmu z nauką, to czy determinizm nie jest sprzeczny z najbardziej popularnymi