Wpis z mikrobloga

@Tami: Najprościej rzecz ujmując wzmacniacz akustyka ma wzmacniać czyste brzmienie akustyka, a elektryka ma dodatkowo opcje zniekształcenia dźwięku (gain, overdrive) które z akustykiem są bez sensu
  • Odpowiedz
@Zen_Monkey: Ale z tego co widziałem to wzmacniacze akustyczne też mają pełno możliwości ustawień, np.reverb (pogłos). Ciężko mi wyobrazić sobie by grając na akustyku mieć taki pogłos czy inne bajery :D

Krótko mówiąc mając elektryka można używać obu typów wzmacniaczy (różnice pewnie zauważy tylko jakiś profesjonalista)?

A mając akustyka raczej tylko wzmacniacz do akustycznej, bo elektryczny nie zrobi różnicy?
  • Odpowiedz
@Zen_Monkey: Nie zamierzam, jedynie chcę poszerzyć wiedzę :D.
Zauważyłem jednak, ze są wzmacniacze takie i takie, i nie widzę między nimi różnicy. Tzn. i jedne i drugie mają podobne możliwości ustawień dźwięku. Myślałem, że do akustyka wzmacniaczem tylko się podbija głośność, a tam też są możliwości zmiany dźwięku, stąd to pytanie.
  • Odpowiedz
@Tami: Mają zupełnie inną charakterystykę brzmienia i osprzęt. To, że mają podobne gałki i głośnik o niczym nie świadczy. Jeśli masz problem ze zrozumieniem to zamiast elektrycznego czy akustycznego pomyśl o basowym. No musi Ci coś zaskoczyć, chyba że to bait.
  • Odpowiedz
@Tami:
Ogólnie rzecz biorąc, gitara elektryczna sama z siebie daje dosyć słaby, anemiczny sygnał.

Dlatego wzmacniacze dla gitary elektrycznej mają dwie sekcje, pre-amp (przedwzmacniacz) i power amp (końcówka mocy). Zanim sygnał zostaje wzmocniony do pożądanej, właściwej głośności przez końcówkę mocy, wpierw jest wzmacniany i jednocześnie ubarwiony/ukształtowany przez przedwzmacniacz.
Rola efektów typu overdrive/distortion jest podobna do roli przedwzmacniacza - ubarwianie sygnału gitary.

Na ten sygnał ogromny wpływ ma też rodzaj przetwornika.

Gitara
  • Odpowiedz
Dzieki za obszerne wytlumaczenie. :)


@Tami: W skrócie, sprzęt do elektrycznej z natury ubarwia jej brzmienie na każdym etapie, natomiast sprzęt do akustycznej raczej stara się neutralnie oddać brzmienie samej gitary i uniknąć przy wzmacnianiu jej sygnału problemów wynikających z tego jak rezonuje jej pudło.
  • Odpowiedz