Wpis z mikrobloga

  • 8
308 + 1 = 309

Tytuł: Odkrycia Riyrii Tomy 1-6
Autor: Michael James Sullivan
Gatunek: fantasy
Ocena: ★★★★★★★★

Dosyć prosto ocenić czy cykl „Odkrycia Riyrii” jest dla nas, bo Michael James Sullivan stworzył dzieło klasycznej fantastyki ze zwyczajowymi bohaterami, od których zależą losy całych królestw i niech mnie szlag trafi jeżeli są to wady tej książki.

Nie będę opisywał szczegółowo fabuły, postaci czy motywów przewodnich, bo każdy kto przeczytał chociaż jedną książkę tego typu wie dokładnie czego się spodziewać: królestwa, królowie, księżniczki, smoki, elfy, krasnoludy, spiski, intrygi, a pośród tego bohaterowie.
Książka nie da się ukryć jest raczej młodzieżowa (albo dla dużych dzieci, jak ja), chociaż mam pewien problem z oceną jej brutalności. Śmierć i przemoc jest na porządku dziennym jednak momentami mogłaby być odrobinę bardziej brutalnie opisana.

Wcześniej męczyłem (i dalej męczę) „Koło Czasu” i Sullivan ma zdecydowanie lżejszy styl pisania. Tępo kolejnych wydarzeń jest wręcz idealne, akcja toczy się wartko i płynnie bez zbędnych opisów czy filozofowania. Trzeba również dodać, że pierwszy tom nieco odstaje i nie należy się tym zrażać im dalej w las tym lepiej, a od ostatniego tomu ciężko oczekiwać więcej od takiej klasycznej przygody w świecie fantasy.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #odkryciariyrii #fantasy #fantastyka #michaeljamessullivan
Akatrosh - 308 + 1 = 309

Tytuł: Odkrycia Riyrii Tomy 1-6
Autor: Michael James Sul...

źródło: comment_1612750621DjARJOvef6sZbr3miGtgNC.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@Akatrosh: Sullivana warto czytać w oryginale, w ostatniej książce o dwójce, Riyrii jest bardzo duży, ważny dla fabuły zwrot akcji, który w polskim nie ma większego sensu, niemniej seria fajna
  • Odpowiedz
@Akatrosh: kochanka Royca przed śmiercią mówi Hadrianowi, żeby ten pokazał Roycowi 'Mercy' z angielskiego łaskę/litość, ten przez bardzo długi czas głowi się o co jej chodziło i próbuje mu wpoić do głowy jaki powinien być, a pod koniec dowiadujemy się, że Royce miał córkę Mercedes, na którą wszyscy wołali Mercy, a o której nie wiedział
  • Odpowiedz
@Nahmere: No tak. Czytałem to i wszystko było dla mnie jasne. Wcześniej ustaliła, że jeżeli będą mieli córkę (a już mieli a Royce nie wiedział) to musi być Mercedes. Jedynie dla osoby kompletnie nieznającej angielskiego to będzie nie zrozumiałe, więc postanowili to zostawić jak jest. Nawet Hadi mówi coś takiego "Mercy to znaczy litość" orientuje się, że to skrót Mercedes i to córka Royca. Wszystko było jasne w polskim tłumaczeniu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Akatrosh: dzięki za polecenie tej sagi. Przeczytałem wszystkie tomy kronik jak i odkryć Riyrii. Bawiłem się przy tym świetnie. Nie jest to najbardziej porywający cykl w historii fantastyki, ale trzyma solidny poziom.
  • Odpowiedz