Wpis z mikrobloga

siema mirki, nigdy nic tu nie piszę ale DO #!$%@? NĘDZY:

Czy ktoś może mi wyjaśnić jakie są różnice pomiędzy:

Klej gipsowy, gładź szpachlowa, tynk gipsowy, gips szpachlowy, gips tynkowy, gips budowlany, masy do łączeń.. ok, to teraz może masy, a więc masa szpachlowa, masa gipsowa, masa tynkowa ( jest coś takiego w ogóle?) masa do #!$%@? wie czego itd.

Ogólnie są cztery słowa które wymienia się jak się chce, kiedy chce itd, masowa tynkowa gładź szpachlowa gotowa polimerowa w proszku szybko wiążąca bądź schnąca, łatwość obróbki, łatwo się szlifuje, kielnia, packa, szpachelka #!$%@? :) aha, jeszcze jest start i finish w jednym, mokro na mokro, no co tam jeszcze?

Zawziąłem się i chcę jakieś pierdoły porobić sam ale się nie da, bo co jakiś filmik na yt to facet w trakcie rzuca pięcioma nazwami na przemian i nic się nie da zrozumieć. Oglądam jak zrobić połączenia GK po czym dowiaduję się, że jednak można to zrobić gotową gładzią i #!$%@? :) aha, polimerową.

A tak w ogóle to wszystko by się pewnie dało jednym workiem zrobić czegokolwiek wziętym z marketu budowlanego z zamkniętymi oczami ale gdyby nie te wszystkie nazwy to nie dałoby się kołować inwestora, ile to roboty i jakie to trudne wszystko, nie? o to tu chodzi? ktoś objaśni?.
  • 2
Różnice są zasadnicze. Co chcesz zrobić? Płyty kg przyklejasz na klej, tynki robisz tynkiem gipsowym, cienkie warstwy typu łączenia płyt, zaciąganie ścian, łatanie małych uszkodzeń gładzią.
@kubafat: Klej jest bardzo twardy, ciężko się szlifuje, dlatego nie nadaje się do niczego innego, no może do łatania jakichś ogromnych dziur. Wiąże bardzo szybko całà objętościà. Tynki są gładkie po wyschnięciu wiążą dużo wolniej, np 2-5 godzin, pełna wytrzymałość po np 12h. Gładzie są miękkie, łatwo się szlifują. Wiązanie i wyschnięcie warstwy 1mm to przykładowo 2 godziny, a 5 mm 24, więc przy grubszych akcjach potrzeba kilka cienkich warstw.