Wpis z mikrobloga

Błędy w rozumowaniu: strach na wróble (straw man fallacy).

Na wykopie znany też jako chochoł. To również bardzo popularny błąd w emocjonalnych dyskusjach. Niejednokrotnie pojawia się też w debacie publicznej. Jeśli chcecie zdyskredytować oponenta, tak by nawet nie trzeba było z nim dyskutować, z pewnością strach na wróble będzie dobrym wyborem. No dobra, ale o co tu chodzi?

Istota tego błędu zasadza się na takim przeinaczeniu argumentu przeciwnika, żeby łatwiej było go pokonać. Dobrze uzbrojony dyskutant, to trudny dyskutant, ale strach na wróble? Strach na wróble można obalić jednym kopnięciem. Jak stworzyć dobrego chochoła? Do trzech najbardziej popularnych metod należą:

1) Wycięcie z czyjejś wypowiedzi groźnych elementów, takich które mogłyby okazać się prawdziwe i zostawić jakiś fragment, który sam w sobie brzmi absurdalnie.

- Bezrobotni powinni mieć prawo do zasiłku tak długo jak nie mogą znaleźć pracy, pod warunkiem że w tym czasie aktywnie szukają zatrudnienia i rozwijają swoje kompetencje.
- Bezterminowy zasiłek! Dobre sobie, to mokry sen każdego menela!

2) Uproszczenie argumentu.

- Mamy problem z globalnym ociepleniem, dlatego należy stopniowo wygaszać przemysł węglowy, a więcej inwestować w odnawialne źródła energii.
- Tak, zamknijmy od razu wszystkie elektrownie węglowe, ciekawe czym ogrzejesz dom! Bez energii elektrycznej gospodarka nie może funkcjonować!

3) Sprowadzenie argumentu do absurdu.

- Prawo do dachu nad głową powinno być prawem człowieka, bezdomni nie powinni być pozostawieni sami sobie.
- Prawo do mieszkania? Może jeszcze niech zamieszkają w willi? Chcesz żeby bezrobotne nieroby jeździły limuzynami do swoich posiadłości, a wszystko to za nasze pieniądze!

Dlaczego jest to błąd w rozumowaniu? Bo nie odnosi się do wypowiedzi oponenta, tylko do jakiejś wyimaginowanej wypowiedzi, której dana osoba nigdy nie wygłosiła. Jest to odpowiadanie "tak jakby" ktoś coś powiedział.

Jest to błąd szczególnie groźny w publicznych dyskusjach. Zwłaszcza jeśli strona błędnie argumentująca wypowiada się żywiołowo i jednocześnie pobudza wyobraźnię widza. Ponadto, jeśli poirytowani odpowiemy takiemu rozmówcy "ale ja wcale tego nie powiedziałem", to ten często poczuje że mu ustępujemy i tym samym przyznajemy się do porażki. Jeśli na sali jest kilku klakierów gotowych wybuchnąć śmiechem w odpowiednim momencie, to w zasadzie dalej nie ma o czym rozmawiać. Zostaliśmy "zaorani". Na wykopie zwyczajowo do takiego argumentu dodaje się "xD" zamiast kropki dla lepszego efektu.

Na pewno są osoby, które świadomie i z premedytacją stosują w dyskusjach taką taktykę. Chciałbym jednak wskazać na inną możliwą przyczynę pojawiania się tego błędu.

Jest całkiem możliwe, zwłaszcza w przypadku dyskusji angażujących silne emocje, że w umyśle rozmówcy po zobaczeniu pewnej frazy wyzwala się pewien trigger. To trochę tak jakby wrócić do domu przed czasem z delegacji i zobaczyć obcego faceta. "Ale ja przyszedłem tylko naprawić tel-" Bum! Już dostał w mordę, nie zdążył się wytłumaczyć.

Co zrobi małpa jeśli podejdziemy do jej klatki w zoo i przejedziemy prętem po kratach? Zacznie skakać, wrzeszczeć, może nawet nasra sobie na rękę i rzuci w nas gównem. Dokładnie to stara się zrobić oponent używający argumentu o nazwie strach na wróble. Jeśli powiesz odpowiednią sekwencję słów, to nieważne co będzie dalej. Lampka zdążyła się zapalić, a chochoł już jest w drodze.

- - -

Tradycyjnie do popełnienia wpisu nakłoniło mnie spotkanie z nieudolną argumentacją na wykopie. Nic tak nie podnosi mi ciśnienia jak błędy logiczne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziękuję przy okazji koledze @haabero za zachęcenie do uzewnętrzniania się. Otwieram tag #bledylogiczne (ostatnio był w użyciu ponad 3 lata temu, więc chyba nikogo nie okradam). Przy czym nie obiecuję, że będę więcej pisał (zawsze jak coś obiecuję, to przechodzi mi ochota na to).

link do całego wątku z pic rel

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #neuropa
mementomori - Błędy w rozumowaniu: strach na wróble (straw man fallacy).

Na wykopi...

źródło: comment_16120158886pHXMnhloO1SQAYuPJYX5o.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@memento_mori: Yay! Bardzo się cieszę, że się udało wyskrobać coś większego. Bardzo lubie takie rozważania, miałem na studiach nawet retorykę przez jakiś czas i chłonąłem wiedzę jak gąbka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@memento_mori: Ty to sobie z jakiegoś instruktarzu międzynarodówki bierzesz? Mam wrażenie, że nie do końca rozumiesz na co się powołujesz i po prostu odbijasz piłeczkę według przygotowanego wcześniej algorytmu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Sofizmat rozszerzenia po polsku, chochoł i to a nie jakiś strach na wróble.

Zresztą twoja argumentacja jest dalej jest ułomna.( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@memento_mori: Wszyscy wiemy na czym polega "strawman", nie sądze żeby wykopki były takimi newfagami, żeby trzeba było im wklejać artykuł z Wikipedii żeby to zrozumieli, to tylko sprawia wrażenie że wklejający sam uważa tą informację za jakieś szczególne odkrycie, a nie że wykłada jakąś wiedzę tajemną...
  • Odpowiedz
@memento_mori: W twojej wypowiedzi widzę co najmniej 14 błędów. Gdybyś się trochę na temacie znał a nie kopiował bezmyślnie jakieś bzdury to byś się tak nie ośmieszał, nawet polskiego nazewnictwa nie znasz. Każdy kto ma trochę pojęcia w temacie teraz z ciebie kiśnie niemiłosiernie( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak już spłodzisz kolejny wpis to mnie zawołaj, bo tak trochę po świńsku robisz wobec swoich oponentów.

W mojej wypowiedzi
  • Odpowiedz
@memento_mori: Jeżeli zarzucasz komuś błąd logiczny to powinieneś to udowodnić, nie widzę byś udowodnił to osobie na screenie.

Na screenie przedstawiłeś ogólna zasadę, ktoś ja wykorzystał przeciwko tobie i teraz nie odnosząc się do meritum zarzucasz błąd logiczny, to brzmi jak błąd w logice.

Twoja ogólna zasada dopuszcza aborcję postnatalną w pewnych przypadkach.
  • Odpowiedz
Jeżeli zarzucasz komuś błąd logiczny to powinieneś to udowodnić, nie widzę byś udowodnił to osobie na screenie.


@CynicznyMarksista: Nie zamierzam kontynuować dyskusji z osobą na screenie.

Teza: dopuszczalność aborcji przy spełnieniu warunków X, Y i Z łącznie.
Oponent: hahaha, warunek X wystarczy do aborcji, no co za gałgan xD

Widzisz teraz?
  • Odpowiedz
@memento_mori:

Spoko, ja nabyłem odporność na głupotę wykopową dopiero po 10 latach : )
Jedno jest pewne - nawet jak przedstawisz najbardziej logiczne argumenty, fakty naukowe, wyliczenia matematyczne itd, itd. wykopowy "intelektualista" nigdy z Tobą się nie zgodzi.

Mam gdzieś fajnego mema poszukam i Cię wkleję.

Natomiast towarzysz @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl jest znanym wykopowym ignorantem i trollem więc naprawdę radzę odpuścić sobie jakąkolwiek dyskusję czy konwersację.
Szkoda czasu i zdrowia.
  • Odpowiedz
Teza: dopuszczalność aborcji przy spełnieniu warunków X, Y i Z łącznie.

Oponent: hahaha, warunek X wystarczy do aborcji, no co za gałgan xD

Widzisz teraz?


@memento_mori: Osoba ze screenu się nie popisała ale nadal twoja zasada dopuszcza aborcję postnatalną, popierasz taki postulat( ͡° ͜ʖ ͡°)?

I wątpliwości należy rozstrzygnąć na korzyść.
  • Odpowiedz
Aborcja postnatalna nazywa się eutanazja i jestem zwolennikiem eutanazji.


@memento_mori: No chyba nie. W eutanazji osoba która się jej poddaję wydaje na nią zgodę. Płód, x letnie dziecko nie może podjąć świadomej decyzji.

W dodatku jeżeli chodzi o eutanazje to lekarze też wydają na to zgodę.

I jako że moralność jest subiektywna to kwestie moralne, etyczne, są nierozwiązywalne obiektywnie. Obiektywnie są sobie równoważne jeżeli spełniają warunki logiczne.
  • Odpowiedz
@CynicznyMarksista: Eutanazja (od gr. εὐθανασία, euthanasia – „dobra śmierć”) – powodowane współczuciem pozbawienie życia osoby nieuleczalnie chorej i cierpiącej, na żądanie jej lub jej najbliższej rodziny.

O takie coś mi chodziło, jeśli wolisz możesz to nazywać jakoś inaczej.
  • Odpowiedz