Wpis z mikrobloga

  • 45
163 + 1 = 164

Tytuł: Widnokrąg
Autor: Wiesław Myśliwski
Gatunek: Literatura piękna, Literatura obyczajowa
Ocena: ★★★★★★★★★★

Jaka to była fantastyczna książka - niby historia zwykłego chłopca, dorastającego w zwykłym małym miasteczku, otoczonego zwykłymi ludźmi i przeżywającymi swoje zwykłe życia. Pan Myśliwski w niezwykły sposób opisał zwykłe życie bohaterów tej książki. Piotra poznajemy gdy wraca do rodzinnej miejscowości, przypomina sobie historie ze swojego życia, chorobę ojca, zawsze wspierającą go matkę, rodzinny dom i sąsiadów. Każda z tych postaci opisana jest wyjątkowo barwny, ciekawy sposób. Największy wpływ na jego życie miała matka, kobieta nie bojąca się pracy, biedna, choć bez trudu pokonująca wszystkie życiowe problemy. Jej ciepło, dobroć i dar przekonywania sprawiały, że choć mieli w życiu pod górkę, prędzej czy później się ono udawało.
Nie wiem, jak autor to zrobił, ale każda z tych historii, mimo że bardzo zwyczajna, budzi wiele pozytywynych emocji. Opowiadania ojca o wielkich bitwach, historia zgubionego buta czy nauki u nauczyciela, jaki i wiele innych, były bardzo wciągające, pozwalające czytelnikowi przedostać się do świata Piotra i przeżywać je razem z nim, bez problemu identyfikując się z głównym bohaterem. Momenty gdy sąsiedzi, niestety również matka, wypominali Piotrowi, że gdyby chodził z ojcem okrążna drogą, a nie po schodach, to ojciec pożyłby dłużej, autentycznie sprawiały, że było mi smutno, tak jak głównemu bohaterowi. Autor potrafi sprawić, że czytelnik część winy i smutku bohaterów przyjmie na siebie i bardzo rzadko udaje mi się tego doświadczyć czytając książki.

Do tej pory najlepszą książką z kategorii "o ludziach" - czyli reportaże/literatura obyczajowa był "Chrobot", ale po przeczytaniu "Widnokręgu" nastąpiła zmiana na 1 miejscu.

Polecam wszystkim, którzy lubią czytać zwykłe historie zwykłych ludzi ale napisane w rewelacyjny i niezapomniany sposób.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

8/100
#bookmeter #czytamzwykopem #ksiazki
Pobierz ali3en - 163 + 1 = 164

Tytuł: Widnokrąg
Autor: Wiesław Myśliwski
Gatunek: Literatura...
źródło: comment_1611402197cUQG0TAT41MB8l01hgVR7V.jpg
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zamoysky: Bardzo mi się podobał motyw otwarcia i zamknięcia książki zdjęciami Piotra z Ojcem, Piotra z synem i związanymi ze zdjęciami historiami
@ThePaueu a czytałeś książkę?

Ten mały, chuderlawy człowieczek na fotografii, o wy trzeszczonych oczach, w gabardynowym, jakby za dużym płaszczu i przygnieciony jakby za dużym kapeluszem - to mój ojciec. Obok niego, w granatowym marynarskim ubran ku z krótkimi majtkami, w marynarskiej białej czapce na głowie, w sandałkach i podkolanówkach - to ja. Matki nie ma z nami. Więc pewnie to niedziela. Nie byłbym zresztą w tym marynarskim ubranku.


I to tę