Wpis z mikrobloga

Jeśli w roku podatkowym przekroczyłem ten magiczne 85 528 złotych brutto to wskakuje na podatek 32% i płace ten podatek od każdej zarobionej złotówki ponad tą kwotę, tak? Nie płacę dodatkowo 15% z tych zarobionych 85k tylko powyżej tej kwoty?
#ekonomia #finanse #podatki
  • 11
@cecyl: @Sl_w_k_1: no okej a czy teraz, w kolejnym roku podatkowym jestem z automatu wciągnięty do grupy podatkowej 32% i będzie odprowadzany taki właśnie podatek od dochodów? I jeśli się okaże że nie przekrocze 85 k w danym roku to zostanie mi zwrócona nadwyżka jaką pobrano mi na podatek dla grupy 32%?
@Dominathor: płacisz wyższy podatek od razu przy pierwszej wypłacie która przekracza limit i tak do końca roku. I potem od nowa 18%. Użyj jakiś kalkulator wynagrodzeń dla zobrazowania.
@cecyl: a jeśli pracuje w dwóch miejscach i dostaje osobne wypłaty które łącznie za dany miesiąc przekraczają limit miesięczny to dopiero jestem rozliczany na koniec roku z całości, tak?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dominathor: możesz w jednej z firm powiedzieć, żeby odprowadzali za Ciebie od razu podatek 32% albo samemu liczyć mniej więcej kiedy osiągasz te 85k brutto łącznie i wtedy w obu miejscach powiedzieć, żeby wyższe zaliczki płacili. W tym drugim wypadku niestety pensja na rękę Ci spada na raz u obu, w tym pierwszym to ciężej kontrolować, ale jak coś to w pit rocznym będziesz miał zwrot
@Dominathor: każdy pracodawca pobiera zaliczki na podatek osobno. W miesiącu, w którym przekroczysz próg, dokładnie do tej kwoty liczą ci 17%, a powyżej 32%. Kiedy wszyscy pracodawcy prześlą PIT-11 do skarbówki zsumują wszystko i wyjdzie ci podatek należny do zapłaty. Jreśli należny będzie wyższy niż naliczony, wtedy będziesz miał niedopłatę. Żeby nie musieć wpłacać całej kwoty jednorazowo, możesz poprosić z każdej pracy zestawienie dochodów i sobie sprawdzić. Przychody z każdego zatrudnienia-koszty
a jeśli pracuje w dwóch miejscach i dostaje osobne wypłaty które łącznie za dany miesiąc przekraczają limit miesięczny to dopiero jestem rozliczany na koniec roku z całości, tak?


Też niestety płacę 32%, z dwóch miejsc, na koniec roku trzeba oddać ( ͡° ʖ̯ ͡°) Witaj w elicie finansowej 4% Polaków ( ͡~ ͜ʖ ͡°)