Wpis z mikrobloga

Hej!
Szukam dobrych materiałów do nauki #raspberrypi i zasad działania #bluetooth
Pomożecie?

Zaznaczam, że moja wiedza w tym temacie jest raczej mała.

To co mi chodzi po glowie to projekt gdzie:

Miałbym kilka raspberrypi z modułami #bluetooth i #gsm

Raspberry miałyby robić za odbiorniki. To co chce zrobić na początku to apkę, która bedzie wykrywać w zasięgu, którego z odbiorników bluetooth znajduje się wcześniej "zapamiętany" transmitter.
Następnie miałby nastąpić proces parowania transmitera z odbiornikiem, który jest najbliżej i dany odbiornik przyjąć miałby pakiet nadawany przez transmitter.
Po sukcesie w odbieraniu pakietu zależałoby mi na ponownym "odparowaniu" transmitera i rasphery/odbiornika bluetooth.
Docelowo odebrany pakiet miałby być przesłany do API aby zapisać dane w bazie.

Od czego zacząć? Macie jakieś materiały, które mogłyby mi się z takim konkretnym tematem przydać?

Raspherry musiałyby się "widzieć" wzajemnie i w przypadku kiedy transmiter jest w zasiegu kilku odbiorników na raz musiałyby podejmować decyzję o tym, który z nich ma się połączyć.

Docelowo marzyłoby mi się skonfigurować rozwiązanie na #azure. Jak mógłbym do tego podejść?

Zawołąm @Forbot bo widziałem, że duzo się udziela w sprawie raspherry - może coś macie co mogłbym wykorzystać w nauce?

Dodam, że na codzień pracuję w temacie przewalania danych z pwara na lewo w Spark/Databricks na Azure i jakoś nigdy nie miałem do czynienia z takimi tematami jak opisałem jak wyżej.
Chce to traktować jako projekt trochę hobbystyczny ale jak zaskoczy to generalnie ułatwiłoby mi to mega życie - plus myślę kilku/kilkuset osobom na świecie też.

#programowanie #iot
  • 16
  • Odpowiedz
Zawołąm @Forbot bo widziałem, że duzo się udziela w sprawie raspherry - może coś macie co mogłbym wykorzystać w nauce?


@inny_89: jeśli chodzi o samo RPi to mamy kurs podstaw, który bazuje na RPi3, ale z najnowszym RPi też większość tematów jest zgodna: http://kurs.forbot.pl/rpi

Jeśli chodzi konkretnie o samego BT to niestety na razie nie mamy takich materiałów.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@inny_89: A długo ten odbiornik będzie w zasięgu RPI?
Bo trzeba też rozwiązać temat tego, że odbiornik jest na granicy zasięgu i np w ciągu jednej minuty jest widoczny/znika kilka razy.

Na Azure jest IotHub, więc komunikację RPI<>Azure można zrobić na tym (z tego co pamiętam to na testy możesz odpalić wersję Free, gdzie masz 8k komunikatów na dzień).

No i teraz trzeba by było ogarnąć tam jakiś kod od wyznaczania które RPI ma się łączyć. A tutaj to aż tyle nie robiłem w Azure aby
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@BoKoR tak średnio poodalane od siebie co 5-6 metrów więc mogą zasięgi zachodzić na siebie.

Dzięki z sugestia co z Azure.
No a co do bycia "na granicy zasięgu" to faktycznie musiałbym pomyśleć jak to rozwiązać.
Niemniej na początek chciałbym zrobić coś takiego, żeby śledzić, w zasięgu, którego odbiornika pojawił się transmiter. To już by mi pozwoliło na pewne testy ale w takie rzeczy nigdy się na RPI nie bawiłem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@inny_89: jak znajdziesz dobry sposób na bt+rpi to wołaj. Ja sam to korzystam z Pythona który wywołuje gattool, ale nie wydaje mi się, że jest to rozwiązanie godne polecenia (no i ja nie skanuję w poszukiwaniu urządzeń bt, tylko cyklicznie się z nimi łączę)
  • Odpowiedz
@inny_89: napisz więcej szczegółów do czego tego potrzebujesz to ja Ci napiszę dlaczego się nie da ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na szybko:
- masz ten "transmitter"? Co on ma transmitować?
- to ma być w pomieszczeniu czy na zewnątrz? W pomieszczeniu masz takie odbicia że prawdopodobnie
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@inny_89: napisz więcej szczegółów do czego tego potrzebujesz to ja Ci napiszę dlaczego się nie da ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Na szybko:
- masz ten "transmitter"? Co on ma transmitować?
- to ma być w pomieszczeniu czy na zewnątrz? W pomieszczeniu masz takie odbicia że prawdopodobnie
  • Odpowiedz
@inny_89: da się odczytać siłę sygnału rssi, ale do przełożenia na odległości działa tragicznie.

Po pierwsze te odczyty są bardzo zniekształcane przez odbicia, po drugie orientacja i lokalizacja anteny mocno wpływa na pomiary. Dlatego pytałem o ten transmiter - co to jest i czy nosi się go w ręku, w kieszeni czy jeszcze jakoś inaczej. Pasmo 2,4 GHz jest rewelacyjnie tłumione przez wodę (ciało, roślinność, opady) - zresztą dlatego mikrofalówki działają na tej częstotliwości.

Robiłem w zeszłym roku projekt lokalizacji po BT, potrzebowałem dokładności +/- 2m w promieniu 30m i nie byłem w stanie tego
  • Odpowiedz
@hitherto: W sumie to nie muszę znać dokłądnej pozycji. Wystarczy mi, że sparuje sie odbiornik, który w tym jednym momencie ma najmocniejszy sygnał.

To z czym kombinuje to transmitter dexcom g5 do odczytu glikemii więc jest bardzo blisko ciała. Przypięty do brzucha.

Dla mnie idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby "klaster" / "sieć" odbiorników bluetooth imitowała takie zachowanie, żeby transmitter pomimo przeskakiwania pomiędzy zasięgami różnych odbiorników bluetooth myślał, że jest podłaczony cały
  • Odpowiedz
@hitherto: Dzieki!
Jeśli chodzi o Jamorham to jest to twórca XDRIP (o ile dobrze pamiętam). Tegu żywam właśnie do połączenia smartphone z transmiterem.

Niestety ten paarguet, który on tam opisuje to łączy się ale z transmiterem G4 a nie G5. W starszej wersji G4 połaczenie było radiowe a nie przez bluetooth. Stąd też łatwiej jest zorganizować sobie wiele odbiorników, kßóre wysłuchają nadawanego pakietu. Oczywiście o ile będą widziały czego "nasłuchiwać".
  • Odpowiedz
@inny_89 a dwóch smartfonów nie da rady podpiąć?

Połączenie bt musi być non stop czy wystarczy raz na jakiś czas?

Z tego co czytam to opiera się na BT LE a nie klasycznym BT - jeśli tak to nie powinno być problemu z kilkoma odbiornikami.
  • Odpowiedz
@inny_89 jak wygląda to parowanie?

Do sprawdzenia taki scenariusz - sparować z jednym telefonem, potem wyłączyć w nim BT, sparować z drugim, wyłączyć BT. A potem włączac Bluetooth na zmianę raz w jednym raz w drugim. Nie będzie zbierać na obu?
  • Odpowiedz
@hitherto: Parowanie wygląda w taki sposob, ze w aplikacji XDRIP wpisuje identyfikator tego transmitera po czym dopiero wtedy może zostać "sparowany" przez bluetooth.

Z tymi dwoma telefonami to masz rację. Bede musiał sprawdzić.
  • Odpowiedz
@inny_89: jeśli zadziała na dwa telefony na zmianę, to znaczy że da się zestawić oddzielne czujniki i o ile nie będą włączone jednocześnie to będzie poprawnie zbierać dane.

znalazłem jeszcze coś takiego:
  • Odpowiedz
@hitherto: Dzięki wielkie!
Teraz do końća miesiąca jestem z synem na wyjeździe rhabilitacyjnym i nie mam jak sie bawić w to wszystko ale jak tylko wrócę to potestuje i dam tutaj znać jakie wnioski.
Bardzo dziękuję za wszelkie info! Mega pomagasz.
  • Odpowiedz