Wpis z mikrobloga

Hej!
Szukam dobrych materiałów do nauki #raspberrypi i zasad działania #bluetooth
Pomożecie?

Zaznaczam, że moja wiedza w tym temacie jest raczej mała.

To co mi chodzi po glowie to projekt gdzie:

Miałbym kilka raspberrypi z modułami #bluetooth i #gsm

Raspberry miałyby robić za odbiorniki. To co chce zrobić na początku to apkę, która bedzie wykrywać w zasięgu, którego z odbiorników bluetooth znajduje się wcześniej "zapamiętany" transmitter.
Następnie miałby nastąpić proces parowania transmitera z odbiornikiem, który jest najbliżej i dany odbiornik przyjąć miałby pakiet nadawany przez transmitter.
Po sukcesie w odbieraniu pakietu zależałoby mi na ponownym "odparowaniu" transmitera i rasphery/odbiornika bluetooth.
Docelowo odebrany pakiet miałby być przesłany do API aby zapisać dane w bazie.

Od czego zacząć? Macie jakieś materiały, które mogłyby mi się z takim konkretnym tematem przydać?

Raspherry musiałyby się "widzieć" wzajemnie i w przypadku kiedy transmiter jest w zasiegu kilku odbiorników na raz musiałyby podejmować decyzję o tym, który z nich ma się połączyć.

Docelowo marzyłoby mi się skonfigurować rozwiązanie na #azure. Jak mógłbym do tego podejść?

Zawołąm @Forbot bo widziałem, że duzo się udziela w sprawie raspherry - może coś macie co mogłbym wykorzystać w nauce?

Dodam, że na codzień pracuję w temacie przewalania danych z pwara na lewo w Spark/Databricks na Azure i jakoś nigdy nie miałem do czynienia z takimi tematami jak opisałem jak wyżej.
Chce to traktować jako projekt trochę hobbystyczny ale jak zaskoczy to generalnie ułatwiłoby mi to mega życie - plus myślę kilku/kilkuset osobom na świecie też.

#programowanie #iot
  • 16
Zawołąm @Forbot bo widziałem, że duzo się udziela w sprawie raspherry - może coś macie co mogłbym wykorzystać w nauce?


@inny_89: jeśli chodzi o samo RPi to mamy kurs podstaw, który bazuje na RPi3, ale z najnowszym RPi też większość tematów jest zgodna: http://kurs.forbot.pl/rpi

Jeśli chodzi konkretnie o samego BT to niestety na razie nie mamy takich materiałów.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@inny_89: A długo ten odbiornik będzie w zasięgu RPI?
Bo trzeba też rozwiązać temat tego, że odbiornik jest na granicy zasięgu i np w ciągu jednej minuty jest widoczny/znika kilka razy.

Na Azure jest IotHub, więc komunikację RPI<>Azure można zrobić na tym (z tego co pamiętam to na testy możesz odpalić wersję Free, gdzie masz 8k komunikatów na dzień).

No i teraz trzeba by było ogarnąć tam jakiś kod od wyznaczania
@BoKoR tak średnio poodalane od siebie co 5-6 metrów więc mogą zasięgi zachodzić na siebie.

Dzięki z sugestia co z Azure.
No a co do bycia "na granicy zasięgu" to faktycznie musiałbym pomyśleć jak to rozwiązać.
Niemniej na początek chciałbym zrobić coś takiego, żeby śledzić, w zasięgu, którego odbiornika pojawił się transmiter. To już by mi pozwoliło na pewne testy ale w takie rzeczy nigdy się na RPI nie bawiłem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@inny_89: jak znajdziesz dobry sposób na bt+rpi to wołaj. Ja sam to korzystam z Pythona który wywołuje gattool, ale nie wydaje mi się, że jest to rozwiązanie godne polecenia (no i ja nie skanuję w poszukiwaniu urządzeń bt, tylko cyklicznie się z nimi łączę)
@inny_89: napisz więcej szczegółów do czego tego potrzebujesz to ja Ci napiszę dlaczego się nie da ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na szybko:
- masz ten "transmitter"? Co on ma transmitować?
- to ma być w pomieszczeniu czy na zewnątrz? W pomieszczeniu masz takie odbicia że prawdopodobnie wszystkie odbiorniki będą w zasięgu

transmitera z odbiornikiem, który jest najbliżej

- na jakiej podstawie chcesz ustalić który jest najbliżej?
@inny_89: napisz więcej szczegółów do czego tego potrzebujesz to ja Ci napiszę dlaczego się nie da ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Na szybko:
- masz ten "transmitter"? Co on ma transmitować?
- to ma być w pomieszczeniu czy na zewnątrz? W pomieszczeniu masz takie odbicia że prawdopodobnie wszystkie odbiorniki będą w zasięgu

transmitera z odbiornikiem, który jest najbliżej
- na jakiej podstawie chcesz ustalić który jest najbliżej?
@
@inny_89: da się odczytać siłę sygnału rssi, ale do przełożenia na odległości działa tragicznie.

Po pierwsze te odczyty są bardzo zniekształcane przez odbicia, po drugie orientacja i lokalizacja anteny mocno wpływa na pomiary. Dlatego pytałem o ten transmiter - co to jest i czy nosi się go w ręku, w kieszeni czy jeszcze jakoś inaczej. Pasmo 2,4 GHz jest rewelacyjnie tłumione przez wodę (ciało, roślinność, opady) - zresztą dlatego mikrofalówki działają
@hitherto: W sumie to nie muszę znać dokłądnej pozycji. Wystarczy mi, że sparuje sie odbiornik, który w tym jednym momencie ma najmocniejszy sygnał.

To z czym kombinuje to transmitter dexcom g5 do odczytu glikemii więc jest bardzo blisko ciała. Przypięty do brzucha.

Dla mnie idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby "klaster" / "sieć" odbiorników bluetooth imitowała takie zachowanie, żeby transmitter pomimo przeskakiwania pomiędzy zasięgami różnych odbiorników bluetooth myślał, że jest podłaczony cały czas
@hitherto: Dzieki!
Jeśli chodzi o Jamorham to jest to twórca XDRIP (o ile dobrze pamiętam). Tegu żywam właśnie do połączenia smartphone z transmiterem.

Niestety ten paarguet, który on tam opisuje to łączy się ale z transmiterem G4 a nie G5. W starszej wersji G4 połaczenie było radiowe a nie przez bluetooth. Stąd też łatwiej jest zorganizować sobie wiele odbiorników, kßóre wysłuchają nadawanego pakietu. Oczywiście o ile będą widziały czego "nasłuchiwać".

W
@inny_89 a dwóch smartfonów nie da rady podpiąć?

Połączenie bt musi być non stop czy wystarczy raz na jakiś czas?

Z tego co czytam to opiera się na BT LE a nie klasycznym BT - jeśli tak to nie powinno być problemu z kilkoma odbiornikami.
@inny_89 jak wygląda to parowanie?

Do sprawdzenia taki scenariusz - sparować z jednym telefonem, potem wyłączyć w nim BT, sparować z drugim, wyłączyć BT. A potem włączac Bluetooth na zmianę raz w jednym raz w drugim. Nie będzie zbierać na obu?
@hitherto: Parowanie wygląda w taki sposob, ze w aplikacji XDRIP wpisuje identyfikator tego transmitera po czym dopiero wtedy może zostać "sparowany" przez bluetooth.

Z tymi dwoma telefonami to masz rację. Bede musiał sprawdzić.
@inny_89: jeśli zadziała na dwa telefony na zmianę, to znaczy że da się zestawić oddzielne czujniki i o ile nie będą włączone jednocześnie to będzie poprawnie zbierać dane.

znalazłem jeszcze coś takiego:

https://github.com/TheEpicBigBoss/Dexcom-ESP32-Reader

niby napisane że to jest very experimental, ale jeśli będze działać to myślę że to jest najlepsza platforma do zrobienia tego co potrzebujesz. Nie wiem jak często glukometr zrzuca dane, wydaje mi się że w najprostszym przypadku nie
@hitherto: Dzięki wielkie!
Teraz do końća miesiąca jestem z synem na wyjeździe rhabilitacyjnym i nie mam jak sie bawić w to wszystko ale jak tylko wrócę to potestuje i dam tutaj znać jakie wnioski.
Bardzo dziękuję za wszelkie info! Mega pomagasz.