Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu kupiłem takie cóś - picrel w celu uzupełnienia wzmaka o Bluetooth. Opis na płytce HW-332b, scalak od łączności: AC20AP22357-5A działa znośnie, ale przypadkiem odkryłem nową funkcję ustrojstwa(płytki) t.j. łączy się też z ruterem po wifi i mam kilka pytań, ale po kolei.

Po podłączeniu zasilania do ustrojstwa, widzimy dwa dostępne urządzenia bluetooth.
1 o nazwie "Blutetooth" - "normalny" głośnik Bluetooth, z którym mogę się połączyć i gra i trąbi.
2 o nazwie "BLENAME" - z tym też mogę się połączyć, ale co to i do czego służy? Nie wiem.
Myślałem, że może to taki "interfejs" do ustawiania parametrów, nazwy czy coś, ale po połączeniu przez terminal bluetooth (apka androidowa) nie odpowiada na komendy AT. Może ktoś wie do czego to służy i jak używać?

I teraz najciekawsze, przynajmniej dla mnie, bo odkryłem, że od niedawna łączy się toto z ruterem i występuje pod nazwą "ESP
6****3". Od niedawna, mam też RPi, z którym walczę i to właśnie RPi uaktywniło, ukrytą funkcję ustrojstwa łącząc w jakiś sposób z moim ruterem - w jaki sposób przesłał hasło do wifi?
Po odłączeniu zasilania od RPi ustrojstwo dalej jest widoczne w sieci i odpowiada na ping, natomiast po odłączeniu zasilania od płytki i ponownym podłączeniu - już nie. Wniosek: uruchomienie maliny aktywuje wifi w "płytce", przesyła hasło i łączy z ruterem.
Przeskanowałem porty i aktywny jest port 6668.

Tyle wiem. W necie nie znalazłem nic.( ͡° ʖ̯ ͡°) Czy ta płytka może pracować tez jako "głośnik" wifi?
Może jest na sali jakiś Mirek, który wie o co caman, po co jest to "BLE_NAME" i jak z tym rozmawiać przez wifi?
Którzy producenci używają tego układu - może są dedykowane apki do obsługi?
Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi...( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wygwiazdkowana część to końcówka MACadresu - początek: 84:0D:8E, czyli Espressif Inc.
#bluetooth #elektronika #programowanie #raspberrypi #pytanie #pytaniedoeksperta #siecikomputerowe
ForceMajeure - Jakiś czas temu kupiłem takie cóś - picrel w celu uzupełnienia wzmaka ...

źródło: comment_16110434842Ujqxn20YUeubGwqg7NOX1.jpg

Pobierz
  • 15
@Efremz: Tyle wiem( ͡° ͜ʖ ͡°) ale, czemu jest widoczne jako 2 urządzenia i z urządzeniem "BLE_NAME" mogę się połączyć terminalem?
@houk: No właśnie ciekawe. I właściwie nie ma nic o tym w internetach. Tyle, że skill programowanie i linux u mnie słaby( ͡° ʖ̯ ͡°) Jak podasz co doinstalować do raspbiana, co w terminalu wpisać to chętnie sprawdzę.( ͡° ͜
ESP8266


@houk: Z tego co widzę na fotkach to moduły mają eeprom - u mnie brak - pewnie dlatego komend AT nie obsługuje i "zapomina" hasła do wifi, bo z ramu leci, a malina w jakiś sposób to programuje.;p
@houk: Dzięki za punkt zaczepienia( ͡° ͜ʖ ͡°)

pytanie który tam jest.

Hmmm, tak na chłopski rozum to może jednak ma eeprom, bo zgłasza się jako "Blutetooth" - czyli nazwa z błędem (pewnie celowym)
@McKeyPL: ¯\_(ツ)_/¯ - Walczę z maliną t.j. próbuję z tego taki kombajn do mediów zrobić i morduje raz rasbiana, raz libre - a że niewiele w linuxy umiem to głównie przeklepuje różności z netu i przypadkiem zauważyłem, że na ruterze coś nowego się pojawiło.

EDIT
i chyba właśnie popsułem jakąś apką od obsługi ESP, bo już się nie zgłasza po wifi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
zgłasza się jako "Blutetooth" - czyli nazwa z błędem (pewnie celowym)


@ForceMajeure: albo firmware pisany przez chińczyka/tajwańczyka. Oni w większości nie zauważają takich niuansów językowych (doświadczenie poparte trzyletnią współpracą z firmą tajwańska, ile ja się naoglądałem baboli w ich firmware...). Zerknij ile błędów językowych ma dowolny GUI od D-Linka, TP-Linka czy nawet #!$%@?.
@kwitnaca-wisnia: To prawda. Najlepsze są manuale( ͡° ͜ʖ ͡°)
Właśnie ten prawdopodobnie błąd językowy skłonił mnie do zainteresowania się czemu cudo zgłasza się także jako "BLE_NAME" i co mogę z tym zrobić. Pierwsze co przyszło mi do głowy to połączyć się i nadać własną nazwę. To pewnie jest tak jak piszesz, nie tylko zrobili błąd w nazwie, ale są też babole w sofcie i stąd dziwne zachowanie.
@houk: Od linku który podałeś dotarłem do IoT na ESP i softu TASMOTA i przypomniałem sobie, że mam takie smart gniazdko LSC i strasznie wkurzała mnie ich apka, więc gniazdko skończyło w "szufladzie". Wygrzebałem, okazało się, że ten sam wendor, co w przypadku mojego dziwnego bluetootha się pokazuje na ruterku t.j. ESP. Wrzuciłem firmware Tasmota i śmiga bez apki od LSC i po lokalu.( ͡ ͜ʖ ͡