Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Co lepsze mdm #mbank czy moze #xtb, jeśli chcę inwestować w akcje (CFD mnie nie interesuje) zarówno na nasdaq jak i gpw, opcjonalnie tez moze jakies etfy?
Kwota na start 2500zł, raz na jakiś czas coś też dorzucę, ale załóżmy że wszystko co tam wrzucę żeby sobie pograć nie wykroczy ponad 5000zł.
Xtb mnie nie przekonuje szczerze mowiac jakims "ogolnym odbiorem", natomiast z drugiej strony 19zł podatku w mdm mBank przy obrocie zagranicznym brzmi średnio.

Inwestowanie głównie krótkoterminowe typu jakas zabawa kupuje X na nasdaq we wtorek a sprzedaje w czwartek, wiec prowizje za obrot będą odczuwalne. z drugiej strony chcialem tez sobie kupic cos co bedzie leżeć i może się coś na tym ugra, moze jakies etfy, albo cos wiekszego i liczyc na dywidende, także długofalowe inwestowanie tez planuje, a raczej nie widzialem zeby na xtb ludzie kupowali np spce celem trzymania 5 lat, albo pzu, chyba ze sie myle
Rozważam tylko te 2 bo wystawiaja 8c.

ps - jak to jest z tym ike? Bo z tego co czytam, to jesli chcialbym wyplacic wszystko przed 60/55r. życia (co jest pewne, bo raczej będę wypłacać sobie z konta co jakiś czas potencjalny zysk) to i tak płacę 19% podatku, więc czy to ma sens dla takich potrzeb jak pisze wyzej? czy cos zle rozumiem jak chodzi o rozliczanie sie ze skarbowka z gry na gieldzie i placi sie za rok wiecej niz 19% od dochodu?

#gielda #gpw #nasdaq

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60060224535d82000a0d1d45
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 14
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania mam jedno i drugie. Xtb bedziesz mial za darmo, jezeli nie prekroczysz pewnego obrotu, w mbank bedzie to platne. w mbanku jak juz warto jest miec ike. Jezeli chodzi o ike to tak,jezeli wyplacisz przed to placisz podatek, bardziej chodzi w tym ike o przesuwanie podatku w czasie - ten podatek ktory miales zaplacic mozesz zainwestowac i oplacic podatek pozniej. Ja mysle o long term i mam czesc w jednym czesc
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Hans_Olo: co to za głupoty? Jak dla mnie większy bukmacher od xtb to mBank bo tylko od szczęścia zależy czy akurat wtedy kiedy masz zamiar kupić / sprzedać akcje aplikacja będzie działała.
  • Odpowiedz
@Hans_Olo: Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy założyć sobie konto na XTB, ale właśnie CFD i inne lewary mnie kompletnie nie interesują i wtedy będzie kusić. Ale z drugiej strony w mBanku te prowizje. I w sumie to każdy makler to bukmacher, jak się nie wie co robi.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: W IKE plusem jest to, że nawet jeśli będziesz chciał wypłacić środki wcześniej to zapłacisz podatek później i jednocześnie będziesz mieć większy kapitał.

5000 zł według mnie to za mało na trading.
  • Odpowiedz
OP: @Hans_Olo: @pokeminatour: @betaTrx: @Akman: @Turgon: @Sune:
no i nie wiem, co lepsze..
mbank 50zł rocznie za prowadzenie rachunku 30zl pit 5zl operacja na pl akcjach, 19zl na zagranicznych
xtb kosztami wychodzi lepiej ale jakos mnie nie przekonuje. w końcu mbank to jednak bank, a xtb kojarzy mi się z reklamowaniem cfd i karą od knf. ponadto jak teraz przeczytałem kupujac akcje w xtb wcale
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: żadne syntetyczne tylko normalnie Twoje zlecenie wchodzi na rynek. Tylko kupuj zwykłe akcje, a to że masz do dyspozycji inne instrumenty to żle? nie korzystaj z nich i będzie git.
Popatrz na BOSSA jesli koniecznie ma być bank. Policz ile minimalne zakupy żebyś nie płacił minimalnej prowizji i będziesz wiedział ile porcji kupisz - a dywersyfikacja to Twój przyjaciel!
Jeśli masz tylko te 5k to XTB.
  • Odpowiedz
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania Moze po prostu załóż sobie oba i uzywaj do roznych rzeczy, np. XTB na bieżącą spekulację, a np. na akcje polskie i tam, gdzie bedziesz robil niewiele transakcji. Poza tym mBank ma tendencje do awarii ostatnio, więc lepiej mieć rachunek alternatywny.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: 1. Możesz za PLN. Kurs jest nieco mniej korzystny niż gdybyś przewalutował w kantorze własnego banku czy revolut ale mimo wszystko raczej akceptowalny (wyświetla się za każdym razem kiedy chcesz kupić akcje USD/EUR za PLN).
2. Nie wiem czy jest taka lista, ale ja osobiście nie spotkałem się żeby jakaś spółka która byłem zainteresowany z GPW była niedostępna w mBanku. To właściwie jedyna przewaga mBanku nad Xtb, więcej polskich spółek.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: tak jak @betaTrx napisał. Dorzucę do tego:
-jak kupisz walutę gdzieś indziej to sprawdź czy za przelewy i księgowanie nie ma opłaty
-przewija się mBank, ale pamiętajmy o BOSSA
-jeśli XTB to na koncie demo (chyba tylko 30 dni jest aktywne) sprawdź różne opcje kupowania, STOP LOSS, Stop/Buy Limit itd. nawet CFD parę razy kup żebyś zobaczył jak to działa i nie kombinował na realnym koncie. Różnica między kupowaniem z
  • Odpowiedz