Wpis z mikrobloga

@gos4k: kurde ja sobie to policzę jak tylko siądę do kompa, ale liczyłeś pełne wpłaty po jakich limitach? Bo będę miał te prawie 10k za liniowke na ikze, i wpłaty na ike zwiększają się nie wiem jak liczyć, o 500zl rocznie?
5% jest realne?
Czy bardziej -5%?
Jesteśmy na historycznych szczytach przecież
@interpenetrate: liczyłem 22087.8 wpłaty rocznej + pół procenta zakładając wzrost limitów i z tego +5% rocznie zysku z dywidend. To wyliczenie jednak nie ma sensu bez uwzględnienia o ile urośnie w tym czasie rynek (a właściwie nasze spółki) bo ma to ogromny wpływ na kwotę dywidendy. Ponadto nie uwzględniłem, że za hajs w IKZE zapłaci się faktycznie podatek 10%.
@19karol90: zagraniczne etf najlepiej z rynku USA przez Irlandię dlatego że tak nie ma podatku od dywidend tak słyszałem i to chciałem brać żadne GPW xD mBank ma to właśnie i specjalnie tam zakładałem
@gos4k: no ok czyli policzyłeś w miarę wszystko. Właśnie ta jedna rzecz mnie martwi - że po hossie przyjdzie bessa ;d i będzie co roku -2/-3% xD.
Rozumiem że jako mam strategie długoterminową, to liczę na
@gos4k: jest taki blog gdzieś na necie teraz zapomniałem nazwy inwestor długoterminowy, czy long term coś tam
I wyszło że portfel dywidendowy się nie opłacił
Więc czemu ludzie w to idą? xd Ty masz coś takiego? Szedlbys w to, czy masz jakieś lepsze opcje niż granie na tą dywidendę?
@interpenetrate: Temat rzeka, przede wszystkim takie inwestowanie nie wymaga pracy. Jest pasywne, kupujesz zapominasz *.

Powoli w to wchodzę (aktualnie chyba 6% dostępnego kapitału), chcę regularnie zwiększać % środków właśnie w postaci spółek dywidendowych i ETFów których w praktyce nigdy nie sprzedam. Robię to bo zakładam, że mogę się kiedyś mocno potknąć na moim aktywnym inwestowaniu. Trochę taka gra przeciwko samemu sobie. Zmniejszam w ten sposób kapitał którym obracam regularnie bo
@interpenetrate: Według mnie jesteś w stanie rocznie pewną dywidendę rzędu 3%. Czyli potrzebujesz milion złotych.

Oczywiście zakładamy, że nie kupujesz jednej spółki, bo wtedy masz 50/50. Wypłaci albo nie wypłaci.

Po drugie w 90% jesteś w stanie wyciągnąć 5%, bo tyle sam planuje mieć co roku na koncie ikze. Ogólnie na im większy procent liczysz tym mniej możesz sobie pozwolić na dywersyfikacje. Minus jest taki, że jak jakaś spółka danego roku