Wpis z mikrobloga

Hej, obejrzałam sobie niedawno dwa świadectwa wiary, Miska Koterskiego i Modesta Amaro. Jest na yt kanal Marcina Zielińskiego który przeprowadza takie rozmowy. Właśnie o nawróceniach. Polecam.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Np Amaro był ateistą,był w programie Hells Kitchen ale właśnie po nawróceniu się od niego odciął. No nie ukrywajmy, daleko mu było do świętości.
Co ludzie sceptyczni sądzą o takich nawróceniach? Jest ich naprawdę dużo, często dotyczą ludzi którzy wręcz nienawidzili kościoła. Łączą ich wspolne historie jak np poczucie Boga, następnie potok łez i poczucie błogości. Później nieustanne przekonanie, że Bog naprawdę istnieje. Jak to możliwe że osoba sceptyczna, niewierząca może poczuć coś takiego? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Najpierw polecalabym wysłuchać tych świadectw. Wstawiam jedno z nich. Pozdrawiam xd

#religia #nawrocenie #bekazprawakow #bekazlewactwa
D.....a - Hej, obejrzałam sobie niedawno dwa świadectwa wiary, Miska Koterskiego i Mo...
  • 16
@Drozdzowka: Nie jestem psychologiem ale wydaje mi się że główną rolę odgrywa tu derpresja lub jej symptomy i łączącą się z tym pustka oraz nuda a także uczucie bezsensownosci. Przez co zaczynają szukać nowych doświadczeń i poklasku.
@TenXen47 Poklasku to może nie, ale takie osoby w stylu Amaro czują że niby wszystko jest okej w ich życiu to ciągle im czegoś brakuje, nie mają jakiegoś celu życiowego, taka osoba żyje jak robot z dnia na dzień. Ukojenie znajdują w wierze dzięki której wiedzą co jest ważne w życiu.
@TenXen47: to czemu niektórzy z depresją podczas modlitwy niczego nie doznają, a niektórzy doznają fizycznej obecności Boga, dlatego wtedy zaczynają płakać itp. Nie chodzi mi czy czegoś poszukują czy nie, a raczej tego czego doznają podczas mszy i też później. Ciężko to wytłumaczyć psychologią, gdyby tak było to każdy po wysłuchaniu tego chodziłby nawrócony.
@Drozdzowka:

to czemu niektórzy z depresją podczas modlitwy niczego nie doznają, a niektórzy doznają fizycznej obecności Boga,


Ani jedni ani drudzy tego nie doznają. Jedni to sobie po prostu pod wpływem ciężkich przejść wymyślają. Tak samo nie każdy kto ma depresję popełnia samobójstwo czy robi masową strzelaninę. To zależy od mnóstwa czynników jak ludzka psychika zareaguje. Amaro widać może w dzieciństwie miał do czynienia z religią a gdy budował karierę i
@TenXen47: czyli psychiką można wpłynąć na to, że w danej chwili odczujemy wyzwolenie , błogość, zaplaczemy jak nigdy wcześniej, mimo, że wcześniej było się sceptycznym co do takich działań i zachowań? Trochę mi się to gryzie.
@Drozdzowka:
Psychiką to w przypadku schizofrenii możemy słyszeć głosy i widzieć totalnie abstrakcyjne rzeczy które wydają się prawdziwe. A przypadku depresji również można doświadczać urojeń i halucynacji. Po za tym ile takich zdarzeń jest zwyczajnie zmyslonych dla atencji właśnie? Jak widać na tym filmiki już się lansuje tym. I nie jest on jedynym takim celebrytą.
@TenXen47: depresja w najlepszym momencie jego kariery, gdy stawał się popularny? I wtedy gdy miał gwiazdkę dla najlepszej restauracji. Ma też rodzinę w której rzekomo był szczęśliwy. Nie warto wciskać komuś depresji. Zdarzenia zmyślone dla atencji? Wątpię... Osoby takie jak Amaro, Koterski czy raper Tau po nawróceniu totalnie odwrócily swoje życie. Np taki Tau który był w wytwórni Ostr i miał zabukowane mnóstwo koncertów w przód zrezygnowal z tego bo chciał
@Drozdzowka:

depresja w najlepszym momencie jego kariery, gdy stawał się popularny?


No a czemu nie? Robin Wiliams też miał rodzinę i też w chwili samobójstwa był świeżo po roli w hicie kasowym. Po za tym depresja to szerokie pojęcie i mnóstwo etapów. Może mieć same jej początki albo oznaki.

Zdarzenia zmyślone dla atencji?

Tego to się nie dowiamy ale wcale to nie jest nieprawdopodobne.

Np taki Tau który był w wytwórni
@TenXen47: widzę, że nawet tego nie odsluchales a próbujesz zdiagnozować pacjenta bez zbadania go :D ale rozumiem, niektórzy mają taki sposób na życie. Negacja wszystkiego, czego nie można do końca zrozumieć. A co jeśli tej depresji nie mial? Wtedy napiszesz, że to początki schizofrenii? A może faktycznie coś poczuł? Sama się zastanawiam bo ostatnio też coś podobnego przezylam, a żadnej depresji nie mam.
@Drozdzowka: No to piszę przecież że nie trzeba mieć od razu depresje. Może wystarczy tylko nuda i chęć nalezenia do jakieś społeczności. Ludzka psychika jest nie skończona. Depresja to jest już poważna choroba. Po za tym widzę że przedstawiasz klasyczne spiskowe podejście. Lepiej uwierzyć w zasadzie w magię niż w to że ludziom różne rzeczy mogą przyjść do głowy. A to że ludzie nagle chcą należeć np do fandomu furry? To
@Drozdzowka: Byłem raz na spotkaniu CRC Polska bo jedna laska mi się podobała od nich. To są ludzie zagubieni, którzy mieli ciężko w życiu, osoby po uzależnieniach itp Po prostu jak masz głębokiego doła to szukasz wsparcia, a religia daje ci prostą receptę, tu jest #!$%@? ale przestrzegaj naszych reguł i płać naszemu guru to po drugiej stronie będzie ci lepiej. Do tego takie grupki religijne czy sekciarskie blisko się trzymają