Wpis z mikrobloga

Mirki z #homeassistant, polećcie mi co jeszcze można ogarnąć automatyzacją w HA w mieszkaniu. Szukam niejako inspiracji u Was. Postawiłem HA na rpi 4 z coordinatorem zigbee podpiętym. Póki co mam:
- sterowanie dwoma oczyszczaczami powietrza xiaomi, które stoją w sypialniach i które maja też wbudowane czujniki wilgotności i temperatury
- termometr xiaomi na bluetooth w salonie
- termometr aqara na zigbee, ktory podwiesiłem za oknem żeby mieć temperaturę na zewnątrz, ale nie jestem przekonany co do tego, mam obok zwykły termometr z podziałką i różnice są kilku stopni
- detektor ruchu w przedpokoju i czujnik otwarcia drzwi wejściowych
- żarówki smart w przedpokoju, które w odpowiednich godzinach reagują na ruch i otwarcie drzwi i zapalają się z odpowiednią jasnością w zależności od pory dnia i nocy.
I to tyle, podzielcie się swoimi pomysłami, bo wiem, że potencjał jest duży tylko póki co pomysłów mi brak. Na pewno w najbliższym czasie chce wymienić termostaty przy kaloryferach. Z góry dzięki za wszelkie pomysły
#smarthome
#inteligentnydom
  • 20
@Stef444n: wiesz co nie wiem, nie czuję jakiejś potrzeby żeby np. podłączać pralkę pod HA, co mi to da, powiadomienie, że koniec prania? :) Staram się szukać czegoś co faktycznie przyniesie mi jakąś wartość a nie "bajer", np. automatyzacja oczyszczaczów powietrza - jak jest spoko powietrze to się wyłącz, jak jest odpowiednia godzina to przejdź w tryb nocny czy oświetlenie w przedpokoju żeby nie raziło po oczach jak wstaje do kibla
wiesz co nie wiem, nie czuję jakiejś potrzeby żeby np. podłączać pralkę pod HA, co mi to da, powiadomienie, że koniec prania? :)


@vicariousuoiraciv: Na przykład jeśli suszysz pranie w łazience możesz automatycznie zwiększać temperaturę grzejników, zawsze się znajdzie jakiś pomysł :P
Dorzucam jeszcze wykrywanie dzwonienia do drzwi (albo wpiąć się w obwód, albo np czujnik wibracji na dzwonku).
Wykrywanie włączenia/wyłączenia TV do sterowania oświetleniem

Na youtube na kanałach o smart
@kubraczek: no to zadam zagadkę. Po co smart piekarnik? Mój chwalił się, że ma. Po paru miesiącach wpiąłem do sieci, zainstalowałem apkę. Mogę w apce wybrać program pieczenia - tak jak w piekarniku. A na koniec dostaję informację, że mam do niego podejść włożyć potrawę i nacisnąć guzik start :)
Nawet godziny przez sieć nie potrafi sobie pobrać po zaniku zasilania.
@vicariousuoiraciv: np. przypominanie o wyciągnięciu prania co 15 min dopóki nie potwierdzisz tego na telefonie. Poza tym każda automatyzacja ma wartość, jak widzisz dziwne zużycie prądu/wody i widzisz, że akurat działa pralka, widzisz ile zużywa prądu (pow to potrafi) itd.
A na koniec dostaję informację, że mam do niego podejść włożyć potrawę i nacisnąć guzik start :)


@wedrowycz: To akurat słabe jeśli i tak musisz potwierdzić, ale jeśli byłaby opcja wsadzenia jedzenia wcześniej i włączenia przez appkę to przynajmniej dla mnie byłoby to mega przydatne :p
Może jakieś dodatkowe opcje konfiguracji? Zdaje sie, że w pralkach Samsunka możesz np konfigurować własne programy, może tu jest podobnie z programami pieczenia, nie wiem
@vicariousuoiraciv: można za pomocą apki ogarnać powiadomienia o niedobranym połączeniu np migającą żąrówką.

albo np że jak Ci sie alarm na telefonie włączy to uruchamia Ci lampkę. ale powiem Ci że najwięcej frajdy mi teraz daje zabawa taśmami led i samym philips hue :)
@vicariousuoiraciv o, powiedz jak udało Ci się podpiąć ten głupi termometr Xiaomi na bluetooth do hassio. Dzisiaj pół dnia z tym walczyłem, ale bluetooth le monitor nie wykrywa żadnej encji. Odczytałem do niego ten encryption code, mam MAC i ustawioną konfigurację według instrukcji i nie chce się ten #!$%@? pokazać. Hassio też mam postawione na rpi.
@vicariousuoiraciv dobra, nieważne xD Rpi 2 nie ma bluetooth, a ja jak debil myślałem czemu to nie chce działać xDDD Zero błędów, nic w logach. Tak to jest jak się sprzęt z szuflady po kilku latach wyciągnie xD Byłem przekonany, że jest wbudowany, tylko wifi nie ma, ale #!$%@?ło mi się z LEGO Mindstorms EV3, którego też często używam.
@vicariousuoiraciv jakoś długo nie siedziałem nad tymi cenami, bo nie miałem w zamiarze kupować, ale rpi4 w najpopularniejszym sklepie w pl widziałem za ~350. W każdym razie dongle z bt albo czujnik zigbee temperatury wyjdzie mnie taniej xD