Wpis z mikrobloga

Padł akumulator wkrętarki rodziców. Po podłączeniu do ładowarki dioda sygnalizuje, że akumulator jest już naładowany.

Rozkręciłem go i w środku jest płytka (z tego co się dowiedziałem BMS) I 5 ogniw Samsung INR18650-15L. Całkowite napięcie to ok. 2V (z max 18 - po 3.6V na ogniwo). Napięcie na poszczególnych ogniwach to kolejno:
24mV, 850mV, 30mV, 1,1V, 40mV.

Czy mogę coś z tym zrobić w domowych warunkach? Myślałem podłączyć przewody pod każde ogniwo z USB i je trochę podładować i może cały układ by zaskoczył z normalnej ładowarki, ale nie jestem pewien czy to bezpieczne.

#elektronika #akumulator #kiciochpyta
  • 8
Czy mogę coś z tym zrobić w domowych warunkach?

@RHarryH: możesz - wymienić ogniwa, bo te są do utylizacji.

Myślałem podłączyć przewody pod każde ogniwo z USB i je trochę podładować i może cały układ by zaskoczył z normalnej ładowarki, ale nie jestem pewien czy to bezpieczne.

Nie jest to bezpieczne, a ogniwa tak nisko rozładowane - nie będą miały już pojemności i wydajności prądowej, nawet jakbyś jakimś cudem im napięcie
@ptasiek2: wyjąłem tylko cały układ z obudowy i sprawdzałem napięcie na wyjściach B+ - B1 - ... - B-.

@ptasiek2: @hrumque: @LuxEtClamabunt: @Norskee: @rybeczka: to samo ogniwo na allegro kosztowało 23zł sztuka więc nie wiem czy wypłaca się wymiana ogniw jeżeli całą wkrętarka warta jest może 150zł. Dlatego miałem nadzieję, że podładowanie załatwi sprawę. To jeden z tańszych modeli w OBI więc najwyżej poszukam czy tam
: to samo ogniwo na allegro kosztowało 23zł sztuka więc nie wiem czy wypłaca się wymiana ogniw jeżeli całą wkrętarka warta jest może 150zł. Dlatego miałem nadzieję, że podładowanie załatwi sprawę. To jeden z tańszych modeli w OBI


@RHarryH: no to skoro 5x 23zł porządne akumulatory kosztują, to albo w tym "najtańszym modelu z obi" był wsadzony mega-szajs, albo cała reszta też jest "biedna"...

czy ten aku rozładował się od zwykłego
@RHarryH: btw wysokoprądowe litokala HG2 kupisz około 3$ bez promocji i około 2.5$ jak się trafią jakieś kupony czy obniżki, więc około 2x taniej. Tylko zostaje kwestia czy będzie miał czym zgrzać blaszki (lutowanie to bardzo zły pomysł).