Wpis z mikrobloga

Nacjonaliści to są w dosyć problematycznej sytuacji. Z jednej strony muszą ciągle się bronić przed zarzutami o faszyzm i nazizm, a jednocześnie nie są w stanie jednoznacznie się do tego ustosunkować. Głosy są różne. Jedni mówią, że nie należy się tym przejmować i trzeba skończyć z tą postawą, bo prowadzi nas na pozycje ciągłej defensywy. Te oskarżenia bowiem nigdy się nie skończą. Z drugiej strony inne środowiska zwyczajnie odbijają pałeczkę krzycząc, że to właśnie lewica jest faszystowska, no bo jak wiadomo Hitler był socjalistą, tyle że narodowym (Jeśli ktoś nie wyczuł oczywistej ironii to nie moja wina).

A co jeśli te oskarżenia nie są całkowicie bezzasadne. Może rzeczywiście wśród środowiska nacjonalistów mamy przejawu jeśli nie jawnego faszyzmu to przynajmniej pewnego rodzaje sympatyzowanie z wujkiem Mussolinim? No i czy faszyzm rzeczywiście był taki zły czy może sam był ofiarą błędnego utożsamiania go z Hitlerem?

Czy krok odejścia na pozycje skrajnie antyfaszystowskie nie jest jednocześnie krokiem w stronę narodowego liberalizmu jaki reprezentuje Bosak gdzie nacjonalizm staje się po prostu dodatkiem do idei wolnorynkowych? Czy w ogóle faszyści współcześnie w ogóle występują? Są to dosyć zasadne pytania i brak jednolitego ustosunkowania w środowisku narodowym jeszcze długo będzie źródłem licznych problemów jakie nas spotykają.

#nacjonalizm #faszyzm #antyfaszyzm #polityka #nazizm
  • 8
@Al-3_x Znam paru ludzi z środowisk narodowych i mogę zapewnić że faszystów jest sporo w "dołach partyjnych" szczególnie Lubelski i Podlaski ONR mają w swych szeregach faszystów, im wyżej tym takich ludzi mniej, z znanych osobistości to Winnicki ma ciągoty do faszystowskich rozwiązań ekonomicznych rodem z Włoch Mussoliniego, Bosak mniej on bardziej koncentruje się na sferze światopoglądowej, z ekipy narodowej najbardziej wolnorynkowy jest Braun, ale światopoglądowo to beton przebijający wszystkich w Konfie.
@Al-3_x: Zabawa w "antyfaszyzm" w środowiskach narodowych nie ma sensu. Zamiast udowadniać, że nie jest się słoniem lepiej odpowiedzieć słynnym "me ne frego". Dzielenie włosa na czworo zostawmy akademikom. Nacjonalizm na przestrzeni wieku przybrał masę różnych postaci i lepiej chyba stwierdzić, że nazizm i faszyzm były po prostu zjawiskami endemicznymi.

@DonTadeo: Utożsamiasz "faszyzm" tylko z postulatami gospodarczymi? Spotkałem raz czy dwa ludzi z Podlasia i Lubelszczyzny, są niesamowicie sympatyczni.
@Ignacy_Patzer Jako ludzie są sympatyczni, na pewno są ideowi i nie zepsuci wielką polityką. Wracając do faszyzmu, ONR i innym blisko do Mussoliniego pod względem poglądu na gospodarkę, liberałów jest na lekarstwo, ja żadnego nie spotkałem. Światopoglądowo to bezdyskusyjnie są konserwatystami.
@Ignacy_Patzer: Zadałem trochę te pytania w celu otwarcia jakieś dyskusji, ale ogólnie faszyzm nie był nawet specjalnie nacjonalistyczny. Najważniejsze w faszyzmie było państwo, a nie naród.
@gupio: Ale co ja będę aprobował ideologie z 20 wieku powstałą we Włoszech w współczesnej Polsce.
Najlepiej po prostu ignorować takie zaczepki moim zdaniem, a nie popadać ze skrajności w skrajność.
@Al-3_x: @DonTadeo: @Ignacy_Patzer: tak trzeba żyć. Jak jakiś libek zarzuca Ci faszyzm to mu przytaknijcie i elo. Gorzej jak skończy się to brudzeniem i problemach w pracy


@Al-3_x: nwm ja lubię trollować, mówię o żydzie jako ministrze gospodarki we Włoszech Mussoliniego, jego odpałach na socjalizm w Republice Salo, stosunkowo małej ilości więźniów politycznych etc.
@gupio: Nie no Mussolini nie był zły jak go malują i daleko mu do Hitlera. Wiele pomysłów miał nawet dość lewicowych jak na tamte czasy. Ale faszyzm jest zwyczajnie przestarzały i dostosowany do warunków Włoskich. Trzeba iść z duchem czasu. Prezentować coś nowego.