Wpis z mikrobloga

#vpn #cyberbezpieczenstwo #internet

Wykopki zastanawiam się nad jakimś VPNem. Z tym, że nigdy z tego nie korzystałem, dlatego mam kilka pytań.

Czy VPN do standardowego korzystania z internetu ma sens? Czy dopiero warto wtedy, gdy zamierza się wchodzić w głębsze zakamarki internetów? Zastanawiam się nad sensownością takiego połączenia zarówno na Windowsa jak i Androida.

Czy istnieją jakieś sensowne darmowe alternatywy?
Na chwilę obecną nie widzę sensu wydawania paruset złotych na dwa lata. Wiem, że darmowe VPNy nie oferują tego co płatne (no kto by pomyślał ( ͡° ͜ʖ ͡°)), ale może jest coś wartego polecenia na początek zabawy.
źródło: comment_1609312998edZipL6PG2DucU59mYUS1N.jpg
  • 6
@PrawieJakBordo: niby tak. Ale co z tym może zrobić to zależy od lokalizacji serwerów i polityki logów. A dla samych torrentów czy omijania blokad geolokalizacyjnych warto? Pomijam kwestie finansowe (bo póki co wyłożenie paruset złotych mi się nie widzi)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PrawieJakBordo: to tak jak nie masz pewności, że chleb który kupujesz w osiedlowej piekarni nie okaże się zakalcem. W interesie dostawcy jest to, żeby mieć jak najwięcej klientów. Jakakolwiek afera to straty. Tym bardziej, gdy dostawca deklaruje pewne zasady, których zobowiązuje się przestrzegać. No ale dopóki nie ma większej afery, to wszyscy żyją w przeświadczeniu, że jest dobrze.
@wyjadamzgarnka: ja bym proponował takie rozwiązanie - do prywatności własny VPN. Przyda się w kawiarni i w podróży. Do torrentów i innych aktywności jakiś komercyjny ( ͡° ͜ʖ ͡°) np nord, Surfshark albo Windscribe. Choć jeśli nie robisz świństw, własny powinien wystarczyć.