Wpis z mikrobloga

Chciałem zrobić małe #chwalesie w #niemiecki

Dziś minęło dokładnie 2 miesiące odkąd zacząłem uczyć się niemieckiego.
Dawno, dawno temu miałem niemiecki w gimbazie i to nawet na fest poziomie. Ale wiecie jak to jest się uczyc gdy pani każe a nie gdy się samemu chce. Także miałem minimalne podstawy, nic więcej. Byłem na poziomie ich heiße Wojtek.

Dziś, po tych dwóch miesiącach, jestem w stanie przeczytac artykuł w die Zeit. Może nie jakiś specjalistyczny czy polityczny. Ale taki lifestylowy albo pandemiczny to bez większych problemów.
Udaje mi się też oglądać seriale i rozumiem większość wypowiedzi. Stricte niemieckie podcasty, gdzie mówią normalni ludzie a nie wow aktorzy czy lektorzy jeszcze mi umykają. Ale małymi kroczkami, Übung macht Meister :)
  • 13
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wojtek_bez_portek: jak już spędzisz troche czasu z tym językiem to strasznie sie rzuca w oczy/uszy jak ktoś nie używa rodzajników czy źle wstawia czasownik w zdanie, tak samo co innego czytać gazete ,oglądać tv a rozmawiać z kimś - osobiście więcej nauczyłem sie przez niecałe dwa lata w niemczech niż dwa lata nauki w szkole średniej i pół roku na kursie.
  • Odpowiedz
@jarosz99
@czlapka uczę się nadal z aplikacją Busuu. Wersja premium daje fajny plan nauki. Trzeba tylko wciągać znajomych czy rodzinę to dają miesiąc gratis ;D
Świetna nauka to też słuchanie podcastow. Super są z Deutsche Welle "Deutsch Warum Nicht". Do tego oglądam w każdej wolnej chwili Swinke Pepe po niemiecku. Plus wspomniane seriale, gazety i artykuły.
Po tych dwóch miesiącach Busuu służy mi jako planer i popędzacz, narzuca jakikolwiek plan i popycha
  • Odpowiedz