Wpis z mikrobloga

@sin89: Lornetką 10x50 też można dostrzec Jowisza z czterema księżycami, i chociaż to tylko "kropki" to robi ten widok wrażenie. Saturn jawi się zaś wyłącznie jako nieco owalny kształt.
@sin89: W 15x70 bedziesz miał planete z uszami, podobnie w 12x60. Dużo zalezy od jakości instrumentu w lornecie kumpla TS Optics 15x70 nawet pasy na Jowiszu da się dojrzeć, za to w moim 10x50 nikonie aculonie nigdy mi się to nie udało, a próbowałem różnych tricków ;). Ogólnie lornetki to sprzet nie do planet. Śmiało wal z pytaniami, pomogę.
@spejseks: lecisz z ręki ? o ziom dobrą masz stabilizację w łapie :) podobno trochę to waży
@Fake_R: jowisz z ksieżycami to już coś, a co do staurna to właśnie podobne opinie słyszałem tzn, że cygaro albo ze widac uszy saturna
@sman: o! o tych uszach właśnie słyszałem :) tak się zastanawiam a może luneta lepsza od lornetki?
co do tej TS Optics 15x70 to widzę, że niezłe ceny potrafi osiągnąć, na papierze dla laika wygląda podobnie jak Delta Optical StarLight 15x70, a cena podanej przez Ciebie lornetki ~ 4 razy wyższa od tej delta optical.
@sin89: Pierwsza sprawa- nie kupuj lunety typy 700x powiekszenie obiektyw 70mm, fizyki nie przeskoczysz i nic przez to nie bedzie widać.
Hmm... nikt nie wie, włącznie z Tobą ;) co ci się spodoba. Klasyczna droga to jest rozpoznanie nieba przez lornetke 10x50 - sporo można zobaczyć na podpartych rękach, a i jakość będzie dobra za kilkaset PLN. Potem dopiero atakuje się jakimś większym sprzętem ( teleskop, lorneta na statywie/żurawiu). Sporo zależy
@sin89

na papierze dla laika wygląda podobnie


Lornetka to co więcej niż tylko powiększenie x średnica. Liczy się jakość wykonania optyki, zastosowane polwłoki... Dodatkowo tańsze lornetki często mają oszukane parametry.

Dla przykładu, kiedyś na początek kupiłem DO Starlight 12x60. Pozniej TS Optics 10x50. Ta druga dawała znacznie lepszy obraz.
@sin89:
Z tych wymienionych to patrzyłem tylko przez chwilę przez nikona action ex. Fajny, lekki.

Co do pozostałych, to nie mam opinii.

W ogóle to ciężko mi polecić do 1000. Miałem kiedyś wspomnianego DO, ale to było tanie i kiepskie. A pozostałe moje sprzęty ponad 1000 kosztują. Chyba że używaną chcesz kupić, to szukaj na forach astronomicznych na giełdzie.

Ogólnie nie patrz na lornetkę pod kątem widoczność i pierścienia Saturna. Lornetki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sin89: na początku rzeczywiście polecałbym jakąś standardową lornetkę, chociażby dlatego że koszt jeszcze niewielki oraz mało miejsca zajmuje a to też ważne.
Sam mam nikona action ex 10x50, Jowisz z księżycami to pikuś, Saturn jako owalny kształt, mars widać czerwony aż płonie i nawet udało mi się przez nią dojrzeć Andromedę jako taką rozmyta plamkę ale to już musiałem ręce na czymś oprzeć bo normalnie ciężko przez dłuższą chwilę utrzymać, przy
@parys88: mam takie myśliwskie lornetki, nawet chyba dwie, więc teraz zapragnąłem czegoś bardziej astro.
Właśnie o tym nikonie myślałem w konfrontacji z celestronem 15x70. Na teleskop jestem jeszcze zbyt głupi.