Wpis z mikrobloga

  • 4
587 + 1 = 588

Tytuł: Bursztynowa luneta
Autor: Philip Pullman
Gatunek: Fantasy
Ocena: ★★★★★★★

Ostatnia część trylogii Mrocznych Materii i bardzo udane zakończenie serii. Tym razem skupiamy się na powrocie z zaświatów i poszukiwaniu dajmonów. Książka dodaje wiele wątków, których nie było w poprzednich częściach i mam wrażenie, że jest ich trochę za dużo. Po około połowie książki miałem już przesyt i dodatkowe wątki zaczynały mi się już nudzić, m.in. wątek aniołów. Książka zamyka wszystkie wątki z poprzednich części i nie zostawia już pola dla kolejnego tomu. Bardzo ciekawie prezentuje się przemiana Lyry, z dziecka w 1 części stała się już niemal dorosłą kobietą w ostatniej. Wątek rodziców Lyry to trochę zmarnowany potencjał, tak jak i wątek noża z 2 części oraz alethiometru z 1 części, bo w ostatniej ich rola jest już marginalna.

Bardzo ciekawa seria, choć z pozoru młodzieżowa, to w tle porusza wiele wątków, które są bardzo dorosłe - wymagają wiedzy fizycznej i rozumienia m.in. teorii strun i czarnej materii. Świetna i wciągająca seria, polecam wszystkim fanom lekkiej fantastyki.

Na podstawie tej serii powstał serial HBO, na ten moment dostępne jest 8 odcinków 1 sezonu (I tom trylogii - "Zorza polarna") i 6 odcinków 2 sezonu (II tom trylogii - "Delikatny nóż"), 3 tom na pewno też zostanie zekranizowany.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #czytamzwykopem #legimi
Pobierz
źródło: comment_1608474470KtySOSRBf1tQDceLz7OJCL.jpg