Wpis z mikrobloga

@kolnay1: Zależy od zbioru liczb i tego o czym w aktualnym momencie mówimy. W zespolonych sqrt(z) jest zbiorem liczb, które można wyznaczyć np. zapisując z w postaci wykładniczej i podnosząc do (1/2). W rzeczywistych zazwyczaj się mówi o pierwiastku arytmetycznym, który jest jeden i jest dodatni.
  • Odpowiedz
@Princess-Blue-Moon: sam pierwiastek jest czymś takim, ale juz oznaczenie sqrt odnosi się moim zdaniem do pierwiastka jako działania, a więc pewnej funkcji, której dziedziną są zazwyczaj liczby rzeczywiste dodatnie i chyba nigdzie nie widziałem innej definicji, stąd moje pytanie. No i jest tu oczywisty kłopot z napisem postaci sqrt(-1), jak i z kilkoma wynikami, które miałoby to zwracać.
  • Odpowiedz
@kolnay1: Dla ujemnych też jest, ale to bardziej umowa tak jak dla logarytmów z liczb zespolonych. Mam na myśli to, że bierze się wtedy tylko rozwiązanie dla którego "k" z postaci wykładniczej jest równe 0.
  • Odpowiedz
@Princess-Blue-Moon: Zastanawiałem się czy pisać o tych logarytmach, bo to faktycznie dość podobna sytuacja. Też mnie to raczej irytowało, ale istnieją miejsca gdzie można znaleźć taką definicję napisu log(z). Tak czy owak mimo, że wiem o co ci chodzi, to nie mogę tego samego powiedzieć o sqrt(x). Widziałeś gdzieś taką definicję (czy jak wolisz – umowę) odnośnie tego napisu o jakiej myślisz?
  • Odpowiedz