Wpis z mikrobloga

#dzicyzapylacze
Domki dla owadów – czy można myśleć o nich bezkrytycznie?
Chociaż do tej pory brak jest danych wskazujących na pozytywny wpływ takich działań, promuje się domki dla owadów jako główną pomoc w ratowaniu dzikich pszczół. Czy domki dla owadów wspierają ochronę rzadkich i zagrożonych gatunków?

Zapraszam Was do zapoznania się i jeżeli uważacie, że warto - wykopania :)
https://www.wykop.pl/link/5852765/domki-dla-owadow-czy-mozna-myslec-o-nich-bezkrytycznie/

Nie chciałabym też występować, jako kategoryczny przeciwnik domków dla owadów :) Zależy mi na włączeniu krytycznego myślenia. Wskazuję, że brak jest badań, a promuje się je jako główną pomoc dla dzikich pszczół. Stąd zdecydowałam się na formę FAQ rozważającą plusy i minusy. Zapraszam Was do lektury i chętnie poznam Wasze zdanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dziękuję bardzo mirkom: @Radio-Warroza i @Tulkandra za uwagi i podzielenie się swoimi doświadczeniami :)
M.....e - #dzicyzapylacze
Domki dla owadów – czy można myśleć o nich bezkrytycznie?
...

źródło: comment_1608117350nuwTnMlqGB6t9tMGKD3NcO.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
@kacor87: :)) Jest jak mówisz. I jeszcze dochodzi przyjemność obserwacji.
Ale świat nie jest czarno-biały, co pokazuję w moim artykule ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To zbiór plusów i minusów. Brak jest badań na ten temat, dlatego uważam, że należy być ostrożnym traktując domki jako formę ochrony.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Megachilidae: obok mnie są dwa hotele dla dzikich pszczolek i szczerze, więcej widzialam w swoim ogrodzie, niż w okolicach hoteli xD właściwie to w domkach nie widzialam ani jednego, ani obok, ani w środku.
  • Odpowiedz
Chociaż do tej pory brak jest danych wskazujących na pozytywny wpływ takich działań, promuje się domki dla owadów


@Megachilidae: Tu nie chodzi o pomoc per se, ale też o budowanie świadomości społecznej. Choćby dzieciaki w przedszkolach, podstawówkach mogą mieć masę frajdy budując taki domek z patyczków i gałązek, a później obserwując łażące po nim 'robaszki'. To kształtuje całą masę pożądanych cech wśród młodych ludzi :)

  • Odpowiedz
@GregPelka: Też to uwzględniłam w artykule. Nie opowiadam się po żadnej ze stron. Chcę skłonić do myślenia.
Domki z pewnością pomagają nam ludziom: w ogrodzie jako pomoc w zapylaniu czy miejsce obserwacji, ale czy pomagają rzadkim gatunkom pszczół? Pszczoły wymagające specjalnej ochrony, związane są zazwyczaj ze specyficznymi strukturami siedliskowymi lub określonymi gatunkami roślin.

Domki dla owadów często są pierwszym krokiem ku zainteresowaniu się owadami. Z drugiej strony, innym przytaczanym argumentem, jest
  • Odpowiedz
  • 1
@Megachilidae: zastanowił mnie Twój komentarz o nastecznikowatych. Napisałaś że polują na pająki. Jako osoba z mocną arachnofobią bardzo mnie to zainteresowało ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy można jakoś zrobić dla nich dedykowany domek dla owadów? Czy jednak zrobię tym kuku przyrodzie zabijając bioróżnorodność gatunków ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem: Czy takie domki zabiją różnorodność? A może w pewnych warunkach ją zwiększą? Nie wiem. Badań brak.
Jeżeli chciałabyś obserwować w domku błonkówki polujące na pająki, to polecam dział: https://dzicyzapylacze.pl/domek-dla-owadow/ Domki zasiedlają nie tylko pszczoły, ale też mnóstwo innych owadów.
Zakładając domek będziesz miała różne błonkówki, także nastecznikowate. Ważne jest, by postawić na różnorodność pomocy gniazdowych (rurek) w przedziale: 2-10 mm.
Jakbyś miała jakieś wątpliwości, pisz.
Na zdjęciu upieńkowiec białokropek (Agenioideus
M.....e - @SlodkieMangoZ_Ananasem: Czy takie domki zabiją różnorodność? A może w pewn...

źródło: comment_16081372466JP8dkjNndW2Obm1IpopfE.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
obok mnie są dwa hotele dla dzikich pszczolek i szczerze, więcej widzialam w swoim ogrodzie, niż w okolicach hoteli xD właściwie to w domkach nie widzialam ani jednego, ani obok, ani w środku.

@banjo: Nie zauważyłam Twojego komentarza. Dostawałam dużo powiadomień, a wtedy zaczynam się gubić.
W zeszłym roku dużo podróżowałam po Polsce (taka wakacyjna objazdówka) i siłą rzeczy zwracałam uwagę na domki, które spotykałam na swojej drodze. Ha! Przypomniało mi
  • Odpowiedz
@Megachilidae bardzo wartościowy artykuł. Mam wrażenie, że jak się chce jakiś temat dobrze opracować to zawsze wychodzi z tego "tozależyzm" bo wychodzi dużo rzeczy które wpływają na efekt końcowy. I właśnie takie wpisy podciągają świadomość każdemu, kto nie szuka łatwych rozwiązań :)

PS. Ostatnio zamiast spać w nocy oglądałam foty zadrzechni. To już choroba? ʕʔ
  • Odpowiedz