Wpis z mikrobloga

Środowiska panslawistycznej prawicy, zafascynowane rządami silnej ręki, funkcjonują w Polsce od niepamiętnych czasów. Ale teraz mamy do czynienia z nową jakością: ze swoimi teoriami spiskowymi i przemocowymi fantazjami trafiają do dziesiątek tysięcy odbiorców.

Polska potrzebuje wolnych mediów. Zwłaszcza teraz. Wesprzyj nas, byśmy mogli pisać dalej. WSPIERAM >>
20 lutego 1974 roku podróżnik-amator, Norio Suzuki odnalazł na Filipinach ukrywającego się oficera wywiadu japońskiej armii Hino Onodę, który myślał, że II wojna wciąż trwa – w jej zakończenie uwierzył dopiero, gdy poinformował go o tym jego były dowódca. Po Warszawie grasuje natomiast Wojciech Olszański – używający pseudonimu Aleksander Jabłonowski – który twierdzi, że jest członkiem Związku Jaszczurczego, konspiracyjnej organizacji nacjonalistów, która przestała istnieć w 1942 roku.

Nacjonalista i patostreamer walczy w internecie z Żydami, szczepionkami i USA. Chwali Łukaszenkę, rozprawia o gwałceniu posłanki i mordowaniu przeciwników bagnetem. Jego występy łatwo uznać marginalną groteskę, ale ze swoimi teoriami spiskowymi i przemocowymi fantazjami trafia do dziesiątek tysięcy odbiorców na portalu YouTube.

Środowiska panslawistycznej prawicy zafascynowane rządami silnej ręki funkcjonują w Polsce od niepamiętnych czasów. Ale tutaj mamy do czynienia z nową jakością. Nie są to ogoleni na łyso kryminaliści ze swastykami wytatuowanymi na głowach, głoszący świętą wojnę ras, ani zafascynowani faszyzmem terroryści gotowi do walki zbrojnej.

To nacjonalizm zmiksowany ze zbiorem teorii spiskowych o zabarwieniu antysemickim, napędzany toksycznymi mechanizmami (a często i hybrydową propagandą) mediów społecznościowych. Olszański to wie i mówi, że Internet jest „darem dobrych duchów”.


To globalny problem. Ludzie tacy jak Olszański działają też m.in w Stanach Zjednoczonych. Wystarczy obejrzeć kilka odcinków amerykańskiego Info Wars z Alexem Jonesem. Ten głosiciel najdziwniejszych teorii spiskowych (m.in. o tym, że chemikalia w wodzie zmieniają orientację seksualną żab) przyczynił się do wprowadzenia Trumpa do Białego Domu.

Youtube’owi od lat zarzuca się ułatwianie upowszechniania teorii spiskowych.

Badanie Texas Tech University wykazało, że serwis ten jest głównym źródłem popularności idei płaskiej ziemi. Algorytmy podpowiadają zainteresowanym użytkownikom kolejne spiskowe treści – nie weryfikują jakości i prawdziwości materiałów
Olszański każe się nazywać Jabłonowskim na potrzeby działalności w Związku Jaszczurczym, do którego, jak twierdzi, należy od 1976 roku. Związek to konspiracyjna organizacja narodowych radykałów, która przestała istnieć w 1942 roku, gdy wspólnie z rozłamowym skrzydłem Narodowej Organizacji Wojskowej stworzyła Narodowe Siły Zbrojne.

To oficjalny pseudonim konspiracyjny: „Aleksander Jabłonowski może sobie na więcej pozwolić. Olszański ma już większe problemy, bo mam np. dowód osobisty” – tłumaczy. Pozwala sobie na bardzo wiele.

Powiela popularne na prawicy (obecne m.in. w książkach Piotra Zychowicza) wizje sojuszu z Hitlerem przeciwko Rosji Radzieckiej, które miałyby doprowadzić do wyzwolenia państwa rosyjskiego spod „bolszewii żydowskiej” i „żydokomuny”. Jest ateistą i deklaruje, że „sra na starą żydowską Biblię i ma w dupie historię wiosek w Azji Mniejszej”, a Jezus zawarł z nim „nowe przymierze”.
https://oko.press/prawicowy-patostreamer-fantazjuje-o-gwalceniu-poslanki-nie-jest-wybrykiem-jest-problemem/
#bekazprawakow #bekazpodludzi #rakcontent #polska #ciemawostki
robert5502 - Środowiska panslawistycznej prawicy, zafascynowane rządami silnej ręki, ...

źródło: comment_1607964310ye8LppE3ITMyCwK158dRzL.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@gris123: Obejrzyj programy z jego kolesiem i posłuchaj kto tam dzwoni i jakie brednie wygadują. Wszystko idzie na serio. Na serio też pobił faceta.
To niebezpieczny cymbał. Prawdopodobnie jeszcze z jakąś nerwica
  • Odpowiedz
@robert5502: oglądałem i zastanawia mnie ta teatralna konwencja + gdzieś czytałem, że Wojtek jest aktorem. Co do pobicia pierwsze słyszę i nie znam sprawy ale jak to było pobicie na tle politycznym to przykre, bo wolałbym żeby się okazało, że on i ten grubasek są trollami
  • Odpowiedz