Wpis z mikrobloga

  • 1
Jestem jako tako obyty z komputerami i technologiami ale nie mam za dużego pojęcia o działaniu sieci LAN, WAN, WiFi itp. Czy mógłby ktoś polecić jakiś darmowy kurs bądź książkę o tematyce sieci komputerowych? Coś co będzie napisane w przystępny sposób i będą tam omówione te wszystkie, adresy IP, mac, skrętki, switche, routery, ich konfiguracja itd. Chciałbym po nim umieć zaprojektować jakąś podstawową sieć domową bądź firmową.

#siecikomputerowe #lan #komputery
  • 11
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@rybeczka chciałbym właśnie na początek coś sam poczytać, żeby w to wejść. Już coś tam oglądałem na YT i czytałem jakieś poradniki ale to była głównie czysta teoria. Chciałbym podejść do tego też trochę bardziej praktycznie. Nawet zamówiłem sobie już zaciskarkę i tester do kabli RJ45 :D Na pewno się do Ciebie odezwę jak na czymś się zatrzymam :) powiedz ile czasu potrzebuję, żeby posiąść tą tajemną wiedzę zbudowania sieci?
  • Odpowiedz
@TurekD: Naucz się portów, liczenia sieci i podsieci, masek, klas adresów. Przerób sobie podstawę CCNA i powinieneś sobie poradzić jeśli miałeś komputer do czegoś więcej niż excel czy gierki.
  • Odpowiedz
@TurekD: W jakim sensie jestes obyty? Skladanie komputerow nie oznacza bycia obytego z technologia. Tak jak ci wyzej odpisali, szukaj do comptia network +, ccna, jcnia/jcnis na junios geniussa darmowe materialy.
Sieci dosc proste ale nie ogarniasz masek? No bez urazy ale widac, ze pewnie nawet o sieciach domowych nie masz materialu, zobacz ile tematow jest w egzaminie do CCNA a to dopiero pierwszy poziom. Wiele rzeczy jest przezroczystych dla uzytkownikow,
  • Odpowiedz