Wpis z mikrobloga

Zakup mieszkania a nieaktualna księga wieczysta

Zastanawiam się nad zakupem mieszkania w Trójmieście. Pośrednik podał mi nawet numer księgi wieczystej, ale są w niej nadal wpisani poprzedni właściciele, a nie ma tam wpisanego obecnego właściciela, który mieszkanie kupił kilka miesięcy temu.

W tym artykule piszą, że aktualizacja księgi może trwać nawet rok:
https://dom.trojmiasto.pl/Ksiegi-wieczyste-Nawet-10-miesiecy-oczekiwania-na-wpis-n145588.html

Jak w takim przypadku postępować, żeby uniknąć ewentualnych problemów prawnych z mieszkaniem? Bo najlepiej by było przeanalizować taką księgę, tylko w tym przypadku jest ona nieaktualna.

#nieruchomosci #trojmiasto #kredythipoteczny #ksiegiwieczyste
  • 8
  • Odpowiedz
  • 3
@splasz Notariusz, który sporządzał umowę przeniesienia własności tego mieszkania musiał wysłać sądowi wniosek o dokonanie wpisu w KW. Od tamtej chwili już w KW musiała zostać zamieszczona w dziale 2 wzmianka o złożeniu takiego wniosku. Taka wzmianka wyłącza zastosowanie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych - czyli gdyby teraz ujawnieni w KW właściciele sprzedali komuś innemu to mieszkanie, nabywca nie byłby prawnie chroniony. Moim zdaniem musisz poczytać o tej rękojmi i przede wszystkim
  • Odpowiedz
@Flaari: Bardzo dziękuję za pomoc!

Rzeczywiście w księdze w dziale 2 jest wzmianka "wpis własności / współwłasności". Czyli w takim przypadku przed zakupem nieruchomości muszę udać się do sądu i sprawdzić, czego ona dotyczy? Czy jest możliwość żeby taki wniosek otrzymać "na wynos", żeby móc go zweryfikować z prawnikiem?
  • Odpowiedz
@splasz: Myślę, że można zadzwonić do sądu (wydziału ksiąg wieczystych) i spytać o to, jak uzyskać tę informację (na pewno potrzebna będzie Ci przepisana z KW sygnatura i data wprowadzenia wzmianki). Nie mam niestety doświadczenia w tej kwestii, ale nie wydaje mi się, że przysporzy to problemów.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@inconspicuous w końcu kupiłem inne mieszkanie bez takiego problemu, ale polecam skonsultowanie księgi z prawnikiem. Mimo że w kupowanym mieszkaniu sytuacja była proszta, to też się na to zdecydowałem.

Pewnie można jakoś zdobyć z sądu podstawy wpisów do księgi, które czekają na rozpatrzenie.
  • Odpowiedz