Wpis z mikrobloga

O co chodzi z tym Dnieprem?
Czy ja coś przeoczyłem na geografii?

To znaczy, ogólnie geografia fizyczna nigdy mnie nazbyt nie interesowała, poza tym co wymagane do względnego rozumienia tej politycznej, ale mam wrażenie, że ani w liceum, ani na studiach nie było omawianej tej rzeki.

A ja nagle teraz po obejrzeniu "Czarnobyla" patrzę na mapę, a tu #!$%@? zwężenie-rozszerzenie-zwężenie-rozszerzenie koryta rzeki i tak kilka razy, a te "rozszerzenia" czy jak to się tam fachowo nazywa to wyglądają jak jakieś duże, sztuczne zbiorniki wodne a nie "naturalna rzeka". No i wtf mnie złapało, czyżby Ukraina prowadziła rozsądniejszą politykę gospodarowania wodą od sąsiedzkiej Wielkiej Lechii ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy naprawdę mnie coś ominęło?

#ukraina
#geografia
#hydrologia [?]
  • 3
  • Odpowiedz
@Shavarus: "Podobnie jak Wołga został wykorzystany do utworzenia szeregu obszernych sztucznych zbiorników wodnych; znajdują się one w środkowym i dolnym biegu, na odcinku między granicą białorusko-ukraińską i Morzem Czarnym; zbiorniki te to: Kremieńczucki (2252 km²), Kachowski (2155 km²), Kijowski (922 km²), Kamieński (567 km²), Zaporoski (410 km²) i Kaniowski (582 km²); ich utworzenie miało zgubny wpływ na naturalną ekologię rzeki." by wikipedia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dniepr
  • Odpowiedz
@lotrzyk: #!$%@?, zapomniałem wiki obadać xD to się dzieje z człowiekiem po dobie bez snu. Niemniej jednak, mało satysfakcjonująca odpowiedź, niezbyt za wiki przepadam bo tam same ogólniki.
Natomiast znalazłem coś takiego dzięki Twojemu linkowi:

W okresie radzieckiej gigantomanii cały dolny odcinek rzeki, dobrą połowę jej biegu, zamieniono w sześć ogromnych zalewów. Ostatnia zapora i elektrownia wodna powstały w 1975 r. kiedy doskonale było wiadomo, że rzece nie starczy energii na
  • Odpowiedz